Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel chce potrestat Česko za to, že nepřijímá uprchlíky

Brusel chce potrestat Česko za to, že nepřijímá uprchlíky

Evropská komise rozhodla o zahájení řízení s Českou republikou, Maďarskem a Polskem. Důvodem je fakt, že tyto země vůbec, nebo jen v minimální míře přistoupily na přijímání uprchlíků na základě kvót. Konkrétně Česko přijalo jen 12 běženců namísto plánovaných zhruba 2 800. Vládní politici za ČSSD opakovaně deklarovali svůj odpor vůči kvótám a trvají na tom, že už se na nich Česko nebude podílet i za cenu postihů.

Česko se dočkalo toho, čím Evropská komise dlouhodobě hrozila. Za nerespektování kvót, na kterých se osmadvacítka shodla ho teď čeká řízení, které po několika etapách může skončit před soudem a následně pokutou. Podle expertních odhadů to může být až čtvrt miliardy eur.

Podle premiéra Sobotky je česká vláda připravena vést s Evropskou komisí dialog a svůj postoj zdůvodnit. „V rámci téhle debaty budeme uplatňovat naše stanoviska, naše názory, budeme hájit pozici České republiky. Nemyslím si, že by teď České republice hrozily nějaké pokuty,“ dodal. 

„Myslíme si, že systém přerozdělování, tak jak byl připraven, je jakási pobídka pro nelegální migraci. Touto cestou by se podle nás Evropa vydávat neměla,“ řekl také Sobotka. Sociálnědemokratický ministr vnitra Chovanec před časem otázku přímo spojil s volbami a nepřímo tak přiznal, že je ve straně považovaná za předvolební téma.

„Nezbývá nic jiného, než se Evropě ještě jednou pokusit vysvětlit, že ten systém nefunguje a fungovat nemůže. Bude to určitá přetlačovaná (...) a já věřím, že zdravý rozum hájíme,“ uvedl v reakci na rozhodnutí Evropské komise ministr vnitra ve vysílání ČT24. Slovensko podle něj nakonec „vypadlo“ ze skupiny a hrozbě trestu prozatím ušlo, Evropská komsie mu ale vytkla laxní psotup a chce, aby své úsilí v otázce kvót zvýšilo.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker minulý týden při své návštěvě v ČR uvedl, že přijímání migrantů je otázkou solidarity. Zároveň však vyloučil spojení této problematiky s příjmem peněz z fondů EU, jak se o tom v minulosti mluvilo.

Na systému přerozdělování uprchlíků se unijní státy shodly v roce 2015. Podle relokačního mechanismu si členské země EU měly rozdělit až 160 000 žadatelů o azyl nacházejících se v Itálii a Řecku. Program ale skončil neúspěchem a přesunout se podařilo jen asi 20 000 lidí. Česko ze své kvóty necelých 3000 osob přijalo 12 lidí. Své závazky však zatím nedokázala naplnit většina unijních zemí. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744