Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brutální týrání psa v Děčíně: muž mu vykopal zuby a připravil ho o oko. Zvíře mlelo z posledního, popsal strážník

Brutální týrání psa v Děčíně: muž mu vykopal zuby a připravil ho o oko. Zvíře mlelo z posledního, popsal strážník

Ani ne ročního psa Ronnyho zachránil děčínský strážník Václav Němeček (46) z rukou tyrana. Majitel jej totiž pořádně zbil. Útok byl vedený hlavně na hlavu zvířete. Na případ městskou policii upozornili všímaví lidé. Ronnymu jeho páníček vykopal zuby, může přijít o oko a také o ucho. V současné době je v péči děčínského městského útulku a veterinářů.

Podezření na týrání nahlásili všímaví lidé. Zavolali právě Václava Němečka, protože ho znají a mají v něho velkou důvěru. Strážník se hned vydal na místo činu. Lidé, kteří policistu přivolali, ale neměli tušení, kde přesně muž se psem bydlí.

„Udělal jsem ohledání na místě, vyšel mi jeden vchod s tím, že by to mohl být on. Šel jsem dovnitř, kde jsem potkal paní, které jsem se dotazoval, ale ona mi řekla, že v domě bydlí hodně pejskařů. Šel jsem tedy po patrech a naslouchal jsem a zrovna mi vyšel ten pán ze dveří,“ popsal pro Blesk Zprávy Němeček.

Policista: „Pes mlel z posledního“

Policisty se zeptal, kdo v domě má pejska, ten odpověděl, že jednoho má soused nad ním. „Odpověděl jsem mu, že vím, že i on má pejska. Pán se zarazil a to už jsem viděl, že je něco špatně. Zatlačil jsem na něj a zrovna tu chvíli pes vyběhnul. Bylo vidět, že je pobitý. Schoval se do rohu, a já muže vyzval, aby mi dal dokumenty, obojek a tak dále, on k němu měl jen papíry. Psa jsem tedy vzal, protože jsem viděl, že mele z posledního a zavolal jsem útulek,“ dodal strážník s tím, že ihned po příjezdu zaměstnance z útulku jel pes na veterinu.

Podle policisty může za tento čin tyranovi hrozit i vězení a to jeden rok až tři léta. Ronny byl prý jasně ohrožený na životě a zůstanou mu trvalé následky.

Čtěte pokračování článku na Blesk.cz >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1