Bývalý detektiv Komárek mohl být novým Kubicem. Je to policajt, nebo rošťák? | info.cz

Články odjinud

Bývalý detektiv Komárek mohl být novým Kubicem. Je to policajt, nebo rošťák?

Zapomeňte na Roberta Šlachtu. Největším bojovníkem s českou mafií je aktuálně Jiří Komárek. Bývalého šéfa ostravského Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) jen těsně minula zásadnější role v české politice, než měl známější velitel protimafiánského útvaru Jan Kubice.

Členům mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny měl Komárek zítra vysvětlovat, proč by poslanci neměli vydat k policejnímu vyšetřování předsedu hnutí ANO 2011 Andreje Babiše a místopředsedu Jaroslava Faltýnka. Protože podle něj ovlivňuje vyšetřování jejich případu, přezdívaného Čapí hnízdo, mafie. Ministr vnitra ale Komárka ovšem nezbavil mlčenlivosti. Přesto je bývalý detektiv velmi zajímavou postavou.

Jiří Komárek svými razantními prohlášeními o mafii a spiknutích čeří českou politiku už nějaký čas. Vydatně také zaměstnává Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Komárek je mistrem jednoduchých, leč třaskavých prohlášení, které dokážou zaujmout davy a rozpohybovat dění na politické scéně. Má ovšem problém, část policistů jej vidí jako hrdinu a část mu nemůže přijít na jméno. Jeho výstupům totiž často chybějí hmatatelné důkazy.

Kvůli jednomu podobnému výstupu byl těsně před Vánoci odsouzen. Za nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého, kterého obvinil z brutálních úniků informací z vyšetřování v souvislosti s dramatickou reorganizací elitních útvarů policie. Proti roční podmínce se na místě odvolal. Na hraně Komárek balancuje i svými aktuálními výstupy.

Kořalka a deset milionů

Jiří Komárek (narozený v roce 1971) nastoupil k policii na počátku devadesátých let minulého století. Dlouhou dobu působil na obvodním oddělení policie Olomouc 2, kde se zabýval obecnou kriminalitou. Dvakrát se o něj zajímala policejní inspekce, jednou kvůli udání podezřelé osoby. „Někdo z darebáků ho osočil, že mu měl vzít nějaké věci,“ uvedl na podzim u výslechu ke kauze Vidkun jeden z vyšetřovatelů případu. Podruhé se pak dostal do hledáčku inspektorů kvůli náhlému úmrtí celostátně hledané osoby při zásahu. Tyto podněty se ale inspekci nepodařilo prokázat, Komárek z nich vyšel s čistým štítem.

Za čas Komárek vyměnil Olomouc za Brno. Nastoupil na tamní ÚOOZ, kde se vypracoval na vedoucího oddělení. Po rozepři s vedoucím tamní expozitury ale skončil v Ostravě, kde to dotáhl až na šéfa expozitury.

První výraznější stopu Komárek zanechal při vyšetřování výroby a prodeje pančovaného lihu – delší dobu bujícího průšvihu, který vyvrcholil úmrtím téměř padesátky konzumentů metanolu v roce 2012. Tehdy ještě stále elitní policista už v listopadu 2011 popsal síť potenciálních výrobců nelegálního alkoholu. Zařadil do ní mimo jiné dva policisty a ve svých výstupech zmiňoval i možné angažmá příslušníka Bezpečnostní informační služby. To se ale neprokázalo.

Komárek jako vedoucí týmu později zatkl usvědčeného hlavního organizátora výroby smrtelně nebezpečné kořalky – podnikatele Radka Březinu ze Zlína. Březina v jeho životě sehrál zásadní roli. Bývalý šéf ostravské expozitury totiž tvrdí, že mu nejznámější postava metanolové kauzy nabízela desetimilionový úplatek. Březina takové tvrzení ovšem odmítá s tím, že Komárek informace o údajném úplatku zneužil, aby získal povolení ke sledování a odposlechům jeho cely. Policie byla údajně do té doby bezradná, netušila, kdo je organizátorem obchodů s alkoholem a až díky oněm opatřením dokázala organizovanou skupinu rozkrýt.

Březina podal kvůli Komárkově údajné provokaci před časem trestní oznámení na GIBS, kde návštěvu kriminalisty ve vazbě do detailu popsal. GIBS se jím ale kvůli rozhodnutí žalobců, kteří s ÚOOZ úzce spolupracovali, nezabývala.

Vendeta a Bereta

Komárek se rovněž účastnil operace na Úřadu vlády z léta 2013, známé jako kauza Nagyová. Na jednom z výslechů, který souvisel s jeho stíháním za nařčení policejního prezidenta, zmínil hned několik podrobností z odposlechů k této akci. „Měl jsem k dispozici emailovou komunikaci mezi Janou Nagyovou a advokátem z MSB Legal Davidem Michalem. V té byly Michalem zasílány Nagyové instrukce, jakým způsobem má přes premiéra Petra Nečase zařídit odstranění tehdejšího ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty,“ tvrdil na výslechu na GIBS vloni v červnu. Advokát Michal je s pražským lobbistou Ivo Rittigem obviněn v jedné části takzvané Nagygate.

Po kauze Nagyová, na podzim roku 2015, následovala další masivní operace s názvem Vidkun. V něm byl kromě olomouckých policistů zatčen i exministr vnitra za ODS Ivan Langer a jeho přítel, olomoucký podnikatel Ivan Kyselý.

Operaci Vidkun zahájil sám Komárek. Z dostupných dokumentů z vyšetřování nicméně postupně vyplývá, že byl případ otevřen na základě velmi diskutabilních poznatků. Prvotní zdroje ÚOOZ totiž zcela popírají hlášení, na kterých bývalý šéf ostravské expozitury konstrukci celé kauzy vystavěl. Komárek na základě tvrzení o řádění mafie získal povolení pro odposlechy a sledování. V době, kdy dokumenty vznikaly, v podstatě neexistovala možnost poznatky servírované vyšetřovacím týmem ověřit. Validita poznatků z takzvaného přípravného řízení je přitom pro jeho vývoj jedním z hlavních atributů.

V souvislosti s Vidkunem by neměla zapadnout ještě jedna podstatná informace, která není doposud úplně známá. Na operaci se podíleli bývalí olomoučtí policisté, kteří kvůli prokázaným intrikám tamní sbor opustili a nastoupili následně na ÚOOZ v Ostravě a Holešově. Někteří z nich se pak podíleli i na vyšetřování dalšího podobného případu s krycím názvem Bereta. 

Když předloni v květnu ÚOOZ v této kauze pozatýkal podezřelé, právník z advokátní kanceláře MSB Legal David Michal údajně zjišťoval, jestli si detektivové neodvedli i policejního vyšetřovatele Nevtípila. „Když se dovídá, že pan Nevtípil není mezi zadrženými, tak to do telefonu komentuje slovy: „Tak ten Nevťa (myšleno Nevtípil) zadržen nebyl,‘“ řekl podle Lidových novin v prosinci u soudu Komárek. Podle něj Michal ještě dodal: „To jsem si tedy oddech. Ten byl pro nás klíčový v době, kdy probíhalo Čapí hnízdo.“

Šéfka pražských vrchních žalobců Lenka Bradáčová, která případ Bereta osobně dozoruje, se po Komárkově vystoupení u soudu v tomtéž médiu podivila, jak může o Michalově konverzaci bývalý detektiv něco vědět. „Pan obviněný Komárek obsah odposlechu vámi označené věci nezná a ani je znát nemůže, neb se s nimi nikdy neseznámil. V tomto kontextu je třeba hodnotit obsah i validitu jeho slov. Kvalitu a motivaci obhajoby obviněných obecně blíže nekomentujeme,“ napsala Lidovým novinám. Rozpor zmíněný Bradáčovou může podle zjištění LN souviset s tím, že si Komárek u soudu popletl kauzy, z nichž odposlechy čerpal. 

Pohromadě u notebooku

Bývalý detektiv a dnes zaměstnanec Finanční správy Komárek by po odchodu od policie v roce 2016 za normálních okolností neměl disponovat žádnými informacemi z vyšetřování. Jenže je evidentně k dispozici má. Jak je to možné? Na scéně se objevuje tajemné video, na němž je v ostravské restauraci zachycena čtveřice diskutujících a do notebooku nahlížejících mužů, kteří kontrolují své okolí.

Na videu jsou údajně kromě Jiřího Komárka zachyceni i jeho bývalí podřízení - Vlastimil Swierczyna (dnes analytik ostravského státního zastupitelství), a detektivové Jan Lisický a Jan Pavel. Lisický je jedním z hlavních vyšetřovatelů kauzy Bereta. Tedy případu, se kterým mohou podle například Lidových novin souviset odposlechy, ze kterých Komárek citoval před prosincovým soudem. Protože na onom soudním líčení Jiří Komárek zveřejnil informace z policejních spisů, ke kterým neměl mít přístup, jeho vystoupení by se mohlo objevit v hledáčku GIBS. „Generální inspekce bezpečnostních sborů nemůže potvrdit dotazovanou věc. Doporučujeme obrátit se na Vrchní státní zastupitelství Praha,“ zareagoval na otázku ke Komárkovi mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Rozhodnutí je nyní v rukou státní zastupitelství. „Zjistí-li státní zástupce v rámci výkonu jakékoliv oblasti své působnosti podezření ze spáchání trestné činnosti, uloží závazným pokynem příslušnému policejnímu orgánu, aby konal a zjištěné podezření prověřil,” odpověděl k možnému prověřování Komárkova prohlášení žalobce pražského Vrchního státního zastupitelství Pavel Prygl. Ten ho shodou okolností obžaloval v kauze „brutálního úniku informací“ od policejního prezidenta. Takový pokyn je pak podle něj z logiky věci zásadně neveřejný. „Opakovaně však lze potvrdit, že pan Jiří Komárek informacemi z trestní věci označené jako Bereta nedisponuje, přičemž ani on osobně u soudu, kde vystupoval v pozici osoby obžalované, toto netvrdil,” dodal Prygl. Otázkou je, zda se celý příběh někdy veřejnost dozví, když Komárek nebyl zbaven mlčenlivosti.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud