Bývalý velitel speciálních sil z Prostějova míří na misi. Nastoupí na ambasádu ve Varšavě | info.cz

Články odjinud

Bývalý velitel speciálních sil z Prostějova míří na misi. Nastoupí na ambasádu ve Varšavě

Bývalý velitel speciálních sil z Prostějova míří na misi. Nastoupí na ambasádu ve Varšavě
 

EKONOMICKÝ DENÍK | Ještě ke konci loňského roku zmítal 601. skupinou speciálních sil skandál s nezákonným sledování s celníky. Její nedávný velitel – plukovník David Franta – měl kvůli vyšetřování „zaražen“ postup do mezinárodní mise. Z armádních kruhů nyní prosákla informace, že Franta by měl v dohledné době oficiálně nastoupit na českou ambasádu v polské Varšavě jako vojenský přidělenec. Zahraniční mise byla původně naplánována i pro jeho nadřízeného, šéfa Ředitelství speciálních sil – generála Pavla Koláře. Ten měl zamířit do Washingtonu v USA, ale Kolář zůstává stále „doma“.

Po dramatických turbulencích kvůli dvěma velkým aférám ve vysokých kruzích v české armádě se pomalu usazuje prach. Kvůli nim měli někteří vysocí důstojníci zaražen postup na diplomatické mise. Jeden z nich, kterého se dotkl především skandál s nezákonným sledováním s Celní správou, o kterém Ekonomický deník minulý rok podrobně informoval, však brzy oficiálně nastoupí na misi v sousedním Polsku.

Do loňského května velitel prostějovské 601. skupiny speciálních sil – plukovník David Franta – by měl podle několika zdrojů Ekonomického deníku oficiálně nastoupit jako vojenský přidělenec na české ambasádě ve Varšavě.

Webové stránky ministerstva zahraničních věcí sice stále zmiňují jako vojenského a leteckého přidělence ve Varšavě plukovníka Jiřího Pudila, to se má ale podle zdrojů Ekonomického deníku brzy změnit. „V podstatě už Franta přidělencem je, jde už jen o diplomatické náležitosti. Plukovník Pudil by měl být v takzvané dispozici,“ tvrdí zdroje Ekonomického deníku.

Plukovník David Franta Franta vedl prostějovské specialisty z 601. skupiny od listopadu 2014 do května 2019. Foto z jeho jmenování šéfem 601. skupiny. Repro: army.cz Generální štáb toto zjištění Ekonomického deníku nevyvrátil, na podrobnosti je ale skoupý. „Potvrzujeme, že plukovník David Franta je příslušníkem Ozbrojených sil České republiky. Obecně personální změny a jmenování do funkcí vojáků z povolání nezveřejňujeme před jejich realizací,“ odpověděla na otázku Ekonomického deníku k Davidu Frantovi Magda Dvořáková z Generálního štábu.

Zprávu přinesl Ekonomický deník, pokračování článku čtěte zde >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud