Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čapí hnízdo v Evropském parlamentu: Na Babiše se chystá jeho dvorní kritička

Čapí hnízdo v Evropském parlamentu: Na Babiše se chystá jeho dvorní kritička

Českého premiéra Andreje Babiše čekají příští týden nepříjemné chvilky. Evropský parlament se bude v úterý odpoledne zabývat kauzou Čapí hnízdo, ve které jej policie vyšetřuje kvůli možnému podvodu s unijními dotacemi. Na dotazy europoslanců z kontrolního výboru (CONT) nebude odpovídat nejspíše pouze evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger. Předsedkyně výboru a dlouhodobá Babišova kritička Ingeborg Grässleové chce z vlastní iniciativy pozvat na jednání kontrolního výboru další zástupce Evropské komise. Redakce má k dispozici kopii jejího dopisu.

„Byli bychom rádi, pokud byste se zúčastnili jednoho z dalších zasedání výboru CONT a vysvětlili nám pohled Komise na tento konkrétní případ,“ píše se v textu dopisu, který předsedkyně výboru a německá europoslankyně Ingeborg Grässleová poslala do Evropské komise. Kauza Čapí hnízdo se týká českého premiéra Andreje Babiše a je předmětem vyšetřování tuzemské policie. V nedávné době ji zkoumal také unijní protikorupční úřad OLAF. Obsah zprávy z jeho vyšetřování ale nebylo možné kvůli unijním pravidlům zveřejnit. Například Hospodářským novinám se ji ale podařilo získat a její redakční překlad publikovali.

Grässleová bude chtít po zástupcích generálního ředitelství Evropské komise pro regionální politiku vědět, co konkrétního udělali na ochranu finančních zájmů EU a jaké doporučení poslal OLAF českým úřadům a jaké dal evropské exekutivě. Jak vyplývá z oficiálního vyjádření ministerstva financí, Evropská komise již navrhla vyjmout 44 projektů z evropského financování, včetně projektu Čapího hnízda. Tím by se tyto kauzy z pohledu Bruselu ukončily a na vyplacené prostředky by se pohlíželo jako na národní dotaci.

Grässleová patří k dlouhodobým kritikům Andreje Babiše. Dříve mu opakovaně vytýkala střet zájmů, kterého se měl dopustit jako ministr financí a příjemce dotací z unijního rozpočtu. „Je to sice předsedkyně výboru CONT, ale dopis Evropské komisi poslala z vlastní iniciativy. S ostatními poslanci to nekonzultovala,“ řekl redakci nejmenovaný zdroj z blízkosti Evropského parlamentu.

V dopisu se Grässleová mj. ptá, zda mohou české orgány projekt Čapího hnízda i nadále podporovat, pokud bude vyřazen z evropského financování. INFO.CZ europoslankyni oslovilo, zatím ale neobdrželo žádnou reakci.

Jak už dříve informovala česká média, dotazy na závěry z vyšetřování OLAF bude příští týden v kontrolním výboru europarlamentu zodpovídat také komisař pro rozpočet Günther Oettinger. Jeho slyšení je naplánováno již přes půl roku, protože jde o každoroční slyšení části komisařů, kteří jsou odpovědní za udělování účetní závěrky Evropské komisi.

„V rámci tzv. interpelace komisařů se lze ptát na cokoliv, a očekávám, že kolegové vznesou dotaz i na Čapí hnízdo. Já si odpovědi pana komisaře také ráda vyslechnu, i když jsem si vědoma, že je stejně jako OLAF vázán mlčenlivostí, která se vztahuje k dokumentům označeným jako důvěrné. Závěrečná zpráva OLAF je jedním z dokumentů, na který se vztahují přísná pravidla pro zpřístupnění k nahlédnutí,“ řekla redakci místopředsedkyně CONT Martina Dlabajová (ALDE).

Na Oettingera se chystá i další český europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP), který stejně jako Dlabajová zasedá ve výboru CONT. „Komisaře se budeme ptát, zda dodrží slib Evropské komise sdělit členům kontrolního výboru závěry z vyšetřování OLAF, a co udělá Evropská komise do budoucna, aby se neopakovaly kauzy, kdy jsou přidělovány evropské dotace firmám účelově založeným na jejich čerpání,“ řekl včera ve Štrasburku.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Potvrdil, že mezi zahraničními europoslanci je o kauzu českého premiéra zájem. „Kdyby se podobná kauza týkala jiného premiéra v Evropské unii, tak bychom se o to zajímali také. Jde o kredibilitu unie,“ dodal Zdechovský.

Diskuse v Evropském parlamentu jsou veřejností sledovány, dopad na samotné vyšetřování ale nemají. Odpovědnost za něj nesou příslušné vyšetřovací a soudní orgány.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744