ČD vybaví vlaky bezpečnostním systémem ETCS za 4,7 miliard. Opatření má ochránit cestující před nehodou | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČD vybaví vlaky bezpečnostním systémem ETCS za 4,7 miliard. Opatření má ochránit cestující před nehodou

ČD vybaví vlaky bezpečnostním systémem ETCS za 4,7 miliard. Opatření má ochránit cestující před nehodou

České dráhy (ČD) vyhlásily šest soutěží na vybavení svých vozů evropským zabezpečovacím systémem ETCS. Předpokládaná hodnota všech soutěží by měla činit 4,7 miliardy korun. Společnost to dnes oznámila v tiskové zprávě. České dráhy chtějí v příštích letech instalovat ETCS až do 468 současných vozidel 24 různých řad. Nové vlaky, které dráhy teprve chystají pořídit, by už měly mít systém v základní výbavě.

„Cestující a personál díky tomu dostanou moderní způsob zabezpečení jízdy vlaku. Ten je lépe ochrání před vznikem nehody v důsledku lidské chyby či kvůli náhlé zdravotní indispozici strojvedoucího, než to dokázaly současné bezpečnostní systémy,“ vysvětlil důvody pořízení ETCS člen představenstva ČD odpovědný za techniku, servis a majetek Miroslav Kupec.

Jednotlivé soutěže jsou vyhlášené pro určitý okruh vozů. Podle Kupce to podniku umožní vybírat z většího množství uchazečů než při jediné zakázce. Tři soutěže jsou vyhlášené přímo na zabudování systému do vlaků, u dalších třech soutěží se bude jednat o rámcové kontrakty, jejichž čerpání bude probíhat podle potřeb drah v budoucnosti a konečných termínů spouštění systému ETCS na českých tratích.

ETCS je automatický zabezpečovací systém, který umožní přenos informací o trati a jízdě strojvedoucímu a zároveň centrálně sleduje a kontroluje dodržování rychlosti a směru vlaku nebo i případných omezení na trati. Hlavním úkolem systému je zajištění bezpečnosti vlakové dopravy a aktivní zásah do řízení vlaku v případě selhání nebo omylu strojvedoucího.

ETCS by měl postupně nahradit až 20 různých národních systémů vlakových zabezpečovačů. To má umožnit vedení vlaků po celém území Evropy bez nutnosti výměn hnacích vozidel na hranicích nebo potřeby vybavení jednotlivými národními systémy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.