Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čech, kterého unesli džihádisté z Islámského státu, stále žije. Kontakt s únosci se ale zatím nepovedlo navázat

Čech, kterého unesli džihádisté z Islámského státu, stále žije. Kontakt s únosci se ale zatím nepovedlo navázat

Naděje stále žije. V nedávné době se objevily informace, že Čech Pavel Hrůza unesený v Libyi je naživu. Na české úřady se měl údajně obrátit i člověk, který nabízel zprostředkování kontaktu s únosci. Bezpečnostní složky ale kvůli citlivosti případu zatím nechtějí nic komentovat, informovala Mladá fronta DNES.

Pavla Hrůzu zajali neznámí únosci zřejmě z řad Islámského státu v březnu 2015 u ropných libyjských polí al-Ghání. Před tři čtvrtě rokem se údajně měl jeho zaměstnavateli společnosti VAOS ozvat někdo, kdo potvrdil, že Hrůza stále žije. Před několika týdny se pak na české úřady měl obrátit člověk, který sliboval zprostředkování kontaktu s únosci.

Podle informací MF DNES dostalo tuto nabídku Vojenské zpravodajství a krátce poté se o ní dozvěděla i kontrarozvědka BIS. Případ ale odmítají komentovat. „Informace tohoto charakteru nemůže zpravodajská služba potvrzovat ani vyvracet. Veřejné komentování jakýchkoliv živých kauz by ohrozilo či zcela zmařilo práci zpravodajců,“ řekl Mladé frontě mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Od té doby se ale pátrání po zmizelém Čechovi údajně nikam neposunulo. Údajný informátor prý nedokázal doložit, že skutečně dovede zprostředkovat slíbený kontakt, například poskytnout DNA uneseného prostřednictvím vlasů a podobně. Nesešel se zatím ani krizový štáb, který podobné situace řeší.

Zdroje ze zpravodajských služeb uvádí, že podobné tipy nejsou ničím ojedinělým. Většina z nich ale ztroskotá právě na tom, že ti, kteří informace nabízejí, se chtějí ve skutečnosti jen obohatit, aniž by cokoli věděli. „BIS se ozývá relativně hodně lidí s tím, že mají nějaké důležité či závažné informace, že mohou pomoci něco objasnit nebo někoho najít. V drtivé většině případů se bohužel jejich tvrzení nepodaří potvrdit,“ dodal mluvčí Šticha.

Bezpečnostním složkám už se například podařilo vyjednat vydání unesených dívek Antonie Chrástecké a Hany Humpálové, které byly v zajetí dva roky. Česko za ně zaplatilo únoscům 150 milionů korun. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1