Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čech, který se chtěl přidat k Islámskému státu, dostal vyšší trest. Ve vězení si nově odsedí 6 let

Čech, který se chtěl přidat k Islámskému státu, dostal vyšší trest. Ve vězení si nově odsedí 6 let

Pražský vrchní soud dnes zvýšil trest Janu Silovskému, který se chtěl v Sýrii přidat k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Potrestal ho šesti lety vězení. Vyhověl tak odvolání státní zástupkyně, která vyšší trest požadovala. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Krajský soud v Plzni Silovskému původně v únoru nepravomocně uložil tři a čtvrt roku.

Silovského zadržela loni na začátku února turecká policie na letišti v Istanbulu. Měl u sebe letenku do města Gaziantep u syrských hranic, odkud chtěl odjet do syrského Džarábulusu a tam se připojit k bojovníkům IS. Tureckým policistům se muž přiznal a ti ho poslali zpět do Česka.

Silovský se k činu přiznal i českým policistům, uvedl prý, že počítal s tím že půjde do války, bude bojovat za ideologii IS a že bude zabíjet lidi. Později ale Silovský zpochybnil, že se chtěl v Sýrii do bojových akcí IS zapojit. U soudu uvedl, že do Sýrie nejel zabíjet, ale nechat se zabít.

Krajský soud v únoru odůvodnil nízký trest tím, že se muž k činu doznal, kvůli schizoidní poruše osobnosti byla navíc jeho schopnost ovládat se snížená. Podle předsedy odvolacího senátu Zdeňka Sováka ale soud nezohlednil posun ve výpovědi a doznání muže nadhodnotil. "Odvolací soud má za to, že v průběhu řízení došlo k devalvaci doznání, zejména co se týká pohnutky a záměrů obžalovaného po vycestování do Sýrie," řekl Sovák. Navíc podle senátu krajský soud nepřihlédl k nebezpečnosti a škodlivosti činu pro společnost.

Sovák proto vyhověl odvolání státní zástupkyně Marcely Kratochvílové. "U krajského soudu nebylo dostatečným způsobem přihlédnuto k typové škodlivosti uvedeného jednání, protože obžalovaný se v podstatě ztotožnil s praktikami Islámského státu. Ve výměře trestu také nebyla dostatečným způsobem zohledněna generální prevence," vysvětlila po skončení soudu žalobkyně, proč žádala pro Silovského vyšší trest.

Kvůli schizoidní poruše, kterou potvrdili znalci, uložil soud Silovskému ochranné léčení v ambulantní formě. Silovského obhájce Vojtěch Dragún dnes v odvolání navrhoval, aby se případ vrátil zpět do Plzně. Chtěl, aby se znalci zabývali i tím, zda Silovský netrpí autismem. Podle odvolacího soudu by to ale bylo nadbytečné. "Nic z dosavadních důkazů, které byly provedeny v trestním řízení, nehovoří o nutnosti nebo potřebě provedení tohoto důkazu," řekl Sovák.

Dnešního jednání se zúčastnila i matka Silovského, podle které je rozhodnutí soudu nespravedlivé. Senát ji po rozsudku umožnil se synem krátce promluvit. Žena novinářům po jednání zopakovala, že o synově jednání nic nevěděla. "Nevšimla jsem si ničeho (...), byla to prostě klukovina, potřebuje lékaře, ne do vězení," řekla.

Podle obžaloby z prosince 2016 hrozilo muži za přípravu teroristického útoku až doživotí, státní zástupce ale v závěrečné řeči navrhl čin posuzovat podle nového doplnění trestního zákoníku jako podporu a propagaci terorismu, za které hrozí tři až 12 let vězení. Soudy se k této kvalifikaci přiklonily.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1