Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Čeká vás poslední sprcha.“ Úniková hra na motivy Osvětimi sklízí kritiku v Česku i v zahraničí

„Čeká vás poslední sprcha.“ Úniková hra na motivy Osvětimi sklízí kritiku v Česku i v zahraničí

Tematické hry, ve kterých se parta lidí nechá zamknout v místnosti a pak se z ní snaží uniknout ve stanoveném čase tím, že pomocí různých stop a indicií řeší hádanky, se těší čím dál větší oblibě. Hra na motivy koncentračního tábora Osvětim, kterou si zájemci mohli zahrát od července v Praze, ale budí spíše pohoršení a rozpaky. „Žádáme vás, abyste hru okamžitě stáhl,“ vyzval jejího provozovatele zástupce památníku, který si dnes připomíná pětasedmdesátileté výročí osvobození. Společnost v pátek v podvečer výzvu vyslyšela a hru pozastavila.  

„Vydejte se s přáteli na zajímavou únikovou hru a vciťte se do kůže obětí koncentračního tábora v Osvětimi. Čeká Vás ,poslední sprcha‘! Avšak s tím rozdílem, že vy se z této místnosti můžete dostat živí,“ lákal ještě v pátek odpoledne na nevšední zážitek na svých webových stránkách producent únikových her Dostaň se ven.

Tamtéž zároveň upozorňoval, že kvůli efektům, které mají nastolit „autentickou atmosféru“, není hodinu trvající hra vhodná pro těžké astmatiky. Vycházíme-li z tohoto předpokladu, na hráče mohla čekat kouřová kulisa coby imitace plynu, kterým nacisté za války zabili statisíce lidí. 

Ačkoliv společnost na sociálních sítích avizovala, že si je vědoma citlivosti tématu a zdůrazňovala, že bere problematiku zcela vážně, zaznívá na její adresu silná kritika. „Vaše hra je daleko za hranicí veškeré etiky, morálky a ohleduplnosti. Kolik si myslíte, že se tam odsud dostalo lidí ven živých? To není hra, to byla velmi krutá realita. Vydělávat na tomto tématu je ohavnost. Stáhněte tuto hru a nedělejte ostudu České republice,“ vzkázala například společnosti jedna z uživatelek na facebooku.

Společnost v reakci zdůrazňovala, že si uvědomuje, že spoustě lidem se nápad líbit nebude, protože se jedná o citlivou historickou skutečnost. „Únikovou hru jsme se rozhodli sestavit právě z toho důvodu, aby se poukázalo právě na tuto situaci. Jedná se hlavně o uvědomění této nedávné historie,“ hájila se. Soudě dle reakcí marně. „Co chystáte dál? Vypálení Lidic (za vlastní kanystr s benzínem sleva), nebo Pankráckou sekyrárnu? Evidentně Vám pane Pavle vůbec nedochází, čeho jste se dotkl. A soudě podle vašich reakcí Vám to nedojde nikdy,“ odhadoval spisovatel Jiří Padevět.

Pochopení nenašla hra ani u ředitele Židovského muzea v Praze Leo Pavláta. „Zneužívat systematického vyvražďování židovského etnika z doby druhé světové války ke komerčním aktivitám, navíc způsobem hrubě deformujícím historické skutečnosti, jako je tomu právě v uvedeném případě, považuji za projev ignorance, cynismu a hyenismu,“ uvedl Pavlát pro INFO.CZ.

Zpráva o únikové hře s tematikou holokaustu se dostala i za české hranice. „Takovou představu o zábavě považujeme za děsivou a neuctivou k památce mužů, žen a dětí (..), kteří zahynuli v nacistickém koncentračním táboře Osvětim. Žádáme vás, abyste hru okamžitě stáhnul,“ vyzval společnost na facebooku zástupce památníku, který si dnes připomíná pětasedmdesátileté výročí osvobození. A spolu s ním i lidé napříč světem. Před dvanácti lety byl sedmadvacátý leden právě kvůli osvobození nechvalně proslulého nacistického vyhlazovacího tábora vyhlášen OSN mezinárodním dnem holocaustu.

Shoda okolnosti?

Kvůli souběhu konce „akční nabídky“ na koupi hry, který se kryje s datem mezinárodního dne holokaustu, někteří hovořili o provokaci. „...tak to jste vymysleli opravdu hodně morbidní akci s ještě lepším marketingem. Jakože vážně cenová akce platí do 27.1.2017 na den obětí holocaustu?!? A hra není vhodná pro astmatiky?!? Jakože by jim ten cyklon B mohl trochu vadit? A že zájemce o toto čeká poslední sprcha? To jste jako vážně vymýšleli hlavou?“ zlobila se uživatelka facebooku, která se zapojila do diskuze na stránkách společnosti. 

První hráči měli okusit atmosféru koncentračního tábora v červenci. K tomu pravděpodobně nedojde, společnost oznámila, že pozastavuje prodej hry. „V každém případě jsme tuto hru mysleli vážně a s maximální respektem a úctou. Rozhodně se nejedná o hyenismus založený na vydělávání toho ohavného činu. Z toho je nám zle!“ píše se v jejím prohlášení. Provozovatel zároveň slibuje, že pokud hru nakonec úplně zruší, vrátí všem dosavadním zájemcům peníze za vstupenky.

Utečte, než se sami změníte v popel

Česká společnost přitom není jediná, kterou napadlo zasadit únikovou hru do prostředí koncentračního tábora. Izraelské zpravodajské servery, které o netradiční zábavě v Česku aktuálně píší, poukazují také na řeckou společnost Rubicon, která ještě před několika týdny nabízela únik z Osvětimi. „Zdi krematoria v nechvalně proslulém nacistickém koncentračním táboře stále zapáchají lidskou spáleninou. Vžijte se do role vězně, který hledá známky života svých blízkých (…) odhalte velké tajemství a unikněte dříve, než se sami změníte v popel,“ inzerovala firma. Po ostré kritice na sociálních sítích se nakonec společnost rozhodla hru už nenabízet.

Loni zase v Nizozemsku vzbudila pohoršení úniková hra, která navozovala atmosféru bytu, kde se před nacisty během druhé světové války schovávala s rodinou německá židovská dívka Anne Franková. Ta je po celém světě známá kvůli deníku, který si psala do doby, než jí nacisté s rodinou odvezli do koncentračního tábora.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744