Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Celníci zajistili na jihu Čech a Liberecku početný drogový gang

Celníci zajistili na jihu Čech a Liberecku početný drogový gang

Celníci a policisté zajistili na jihu Čech a Liberecku organizovanou skupinu, která podle nich vyráběla a distribuovala drogy. Gang prý během roku prodal minimálně 120 kilogramů marihuany a čtyři kilogramy pervitinu. Celníci a policisté při akci zadrželi tři desítky osob, z nichž 13 obvinili a 11 skončilo ve vazbě. Na akci se podílelo až pět stovek celníků a policistů. Skupina drogy prodávala v Česku a dovážela je i do Rakouska. Novinářům to dnes v Českých Budějovicích řekli zástupci celní správy a policie.

Obviněným hrozí až osmnáctileté vězení. Policisté a celníci při akci, která se uskutečnila 17. května, zasahovali přibližně v pěti desítkách různých objektů. „Začali jsme se kauzou zabývat v březnu 2017 a prověřovali jsme asi 100 osob,“ uvedl zástupce generálního ředitele celníků Robert Šlachta. Dodal, že případ byl složitý i tím, že sledovaní často měnili své postupy. Navíc se nejednalo pouze o Čechy, ale byli mezi nimi i obyvatelé zemí bývalé Jugoslávie. „Zajistili jsme také nelegálně držené zbraně, což potvrdilo, že se jednalo o velmi sofistikovanou skupinu,“ uvedl Šlachta.

Podle celníků a policistů gang vedli především tři lidé z Českobudějovicka. Podle Šlachty se řada ze zadržených už v minulosti podílela na trestné činnosti. Při samotné akci policisté a celníci zajistili několik pěstíren marihuany a výroben na pervitin. „Objevili jsme i chemikálie potřebné pro výrobu drog,“ řekl policejní vyšetřovatel Daniel Hejda. Podle něj se cena za marihuanu a pervitin, které skupina během roku prodala, pohybuje v řádech milionů korun.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1