Články odjinud

Celníci zajistili na jihu Čech a Liberecku početný drogový gang

Celníci zajistili na jihu Čech a Liberecku početný drogový gang

Celníci a policisté zajistili na jihu Čech a Liberecku organizovanou skupinu, která podle nich vyráběla a distribuovala drogy. Gang prý během roku prodal minimálně 120 kilogramů marihuany a čtyři kilogramy pervitinu. Celníci a policisté při akci zadrželi tři desítky osob, z nichž 13 obvinili a 11 skončilo ve vazbě. Na akci se podílelo až pět stovek celníků a policistů. Skupina drogy prodávala v Česku a dovážela je i do Rakouska. Novinářům to dnes v Českých Budějovicích řekli zástupci celní správy a policie.

Obviněným hrozí až osmnáctileté vězení. Policisté a celníci při akci, která se uskutečnila 17. května, zasahovali přibližně v pěti desítkách různých objektů. „Začali jsme se kauzou zabývat v březnu 2017 a prověřovali jsme asi 100 osob,“ uvedl zástupce generálního ředitele celníků Robert Šlachta. Dodal, že případ byl složitý i tím, že sledovaní často měnili své postupy. Navíc se nejednalo pouze o Čechy, ale byli mezi nimi i obyvatelé zemí bývalé Jugoslávie. „Zajistili jsme také nelegálně držené zbraně, což potvrdilo, že se jednalo o velmi sofistikovanou skupinu,“ uvedl Šlachta.

Podle celníků a policistů gang vedli především tři lidé z Českobudějovicka. Podle Šlachty se řada ze zadržených už v minulosti podílela na trestné činnosti. Při samotné akci policisté a celníci zajistili několik pěstíren marihuany a výroben na pervitin. „Objevili jsme i chemikálie potřebné pro výrobu drog,“ řekl policejní vyšetřovatel Daniel Hejda. Podle něj se cena za marihuanu a pervitin, které skupina během roku prodala, pohybuje v řádech milionů korun.