Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Centrum Prahy v sobotu pohltí průvod Prague Pride. Do ulic vyrazí i zastánci tradiční rodiny

Centrum Prahy v sobotu pohltí průvod Prague Pride. Do ulic vyrazí i zastánci tradiční rodiny

Centrem Prahy v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride. Vyrazí v poledne z Václavského náměstí na Letnou. Pořadatelé nahlásili magistrátu 10.000 účastníků. Do ulic se chystají i odpůrci akce a také zastánci manželství mužů a žen a jejich rodin. Pochod pro rodinu se vydá ve 14:00 z Ovocného trhu na Kampu, kde bude následovat odpolední program. Na bezpečnost v metropoli bude dohlížet policie, ke sledování situace využije i vrtulník. Ve středu města se na několik hodin omezí doprava.

Duhový pochod hrdosti, jímž vyvrcholí týdenní festival Prague Pride, projde metropolí posedmé. Poprvé se konal v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. Podle nich byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Tento pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něj bylo nutné proti tomuto jevu bojovat.

Karnevalový průvod vyrazí po poledni z Václavského náměstí přes ulici Na Příkopě na náměstí Republiky, odtud se vydá po Revoluční, Řásnovkou a Klášterskou na Dvořákovo nábřeží. Projde náměstím Curieových na Čechův most a za ním pak po schodech vystoupá do sadů na Letnou, kde bude následovat koncert.

„Z úst některých politiků i části veřejnosti opakovaně zaznívá, že gayové a lesby jsou u nás vesměs tolerováni, a tedy není důvod festival pořádat. Prague Pride 2017 chce poukázat na rozdíl mezi pouhou tolerancí a respektem,“ uvedli pořadatelé festivalu. Podle ředitelky přehlídky Kateřiny Saparové lidé tolerují něco, „co je vlastně špatné“ jako třeba hlasité telefonování v restauraci. „Co je však k tolerování na tom, že je někdo gay nebo lesba? Nechceme toleranci, chceme přijetí,“ řekla Saparová. Dodala, že se sexuální orientací se člověk narodí.

V Kozí ulici, která sousedí s trasou průvodu Prague Pride, budou mít od 13:00 shromáždění extremisté. Svolavatel Pavel Matějný vystupoval proti karnevalovému pochodu i v minulých letech. Svou akci teď nazval Česká hrdost. Tento někdejší předseda jedné z organizací rozpuštěné extremistické Dělnické strany dřív pořádal protiromské pochody.

Pochod pro rodinu a Den rodiny na Kampě organizuje Aliance pro rodinu. Ve svém prohlášení pořadatelé uvedli, že chtějí ve školách zamezit „agresivnímu prosazování homosexuálního životního stylu jako rovnocennému tradičním svazkům“. Podle organizátorů jsou rodiny manželů v Česku nedoceněné a znevýhodňuje je daňový systém i atmosféra ve společnosti.

Pochod pro rodinu vyrazí ve 14:00 z Ovocného trhu Železnou ulicí na Staroměstské náměstí. Odtud půjde Platnéřskou a Křížovnickou ke Karlovu mostu. Po něm se dostane na Malou Stranu, kde bude pokračovat na Kampu. Program rodinného odpoledne je na webu www.denprorodinu.eu.

Na pořádek a bezpečnost v centru budou dohlížet policisté z pořádkové, dopravní i kriminální služby a v ulicích budou členové antikonfliktních týmů z celé země, uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Ke sledování situace se využije i policejní vrtulník a městský kamerový systém.

V centru se po trase průvodu omezí mezi 12:00 a 16:00 doprava, dotkne se to aut i tramvají. Zoulová upozornila na to, že na výjezd z podzemních garáží na náměstí Republiky by tak řidiči mohli v tuto dobu čekat i několik desítek minut. Provoz budou řídit policisté.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1