Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Centrum pro imigranty na Praze 6 se bude stěhovat. Obyvatelé dosáhli svého

Centrum pro imigranty na Praze 6 se bude stěhovat. Obyvatelé dosáhli svého

Odbor azylové a migrační politiky sídlil od loňského roku v části Prahy 6 nazývané Dědina. To popudilo nejen místní obyvatele, ale i radnici. Kromě strachu z kriminality místní zastupitelé tvrdili, že o plánech otevřít centrum nevěděli a nikdo s nimi tento záměr nekonzultoval. V místě je prý také nedostatek parkovacích míst, což je důsledek otevření kanceláří odboru. Radní se na začátku dubna domluvili s ministrem vnitra, že se pro centrum pokusí najít jiné místo.

Dohodu oznámil na svém facebookovém profilu starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. „Centrum azylové a migrační politiky na Dědině oprávněně jitří vášně. Proto jsem ministrovi vnitra řekl, že pro Prahu 6 je nejlepší řešení celé situace toto pracoviště přesunout jinam. Souhlasil a slíbil, že vnitro začne urychleně hledat jiné vhodné prostory. Praha 6 samozřejmě bude nápomocna,“ uvádí Kolář na sociální síti o jednání s Milanem Chovancem.

„Pan ministr přislíbil přesun pracoviště do jiné lokality. Bude to ale běh na dlouhou trať, smlouva byla uzavřena na 5 let a tento pokyn je nutno chápat jako úkol vůbec nalézt lokalitu, která by splňovala požadavky tohoto odboru,” potvrzuje pro server liboc.info zastupitelka za ČSSD Lucie Válová.

Loňské otevření centra spustilo vlnu stížností. Někteří se báli cizinců a zhoršené bezpečnostní situace. To by se ale nyní alespoň provizorně mělo zlepšit. „Mezitím máme slíbeno, že se maximálně zmírní negativní vlivy centra na jeho okolí. Jedním z opatření má být nová služebna policie se stálou službou, která bude na obyvatele Dědiny dávat pozor,“ informuje starosta městské části na facebooku.

Kromě imigrantů ale vadila většině místních hlavně horší situace s parkováním. Míst je i tak údajně nedostatek a po otevření centra jich ještě ubylo. Část zabírají zaměstnanci, část ti, kteří sem jedou něco vyřídit. A denně jich prý bývá podle webu liboc.info až 600.

„Ministr na konci schůzky navrhl řadu opatření, která by měla situaci pomoci v přechodné době,” shrnuje zastupitelka Válová. „Patří k nim posílení dozoru policie, zahájení jednání s magistrátem ve věci možného posílení autobusové dopravy, vytvoření informační kampaně směrem ke klientům centra, aby využívali MHD, kontroly Živnostenského úřadu nad službami, které jsou v lokalitě klientům centra nabízeny a důkladné řešení dopravních přestupků v lokalitě.”

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744