Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Černoch v reklamě znovu budí emoce. Tentokrát na Slovensku

Černoch v reklamě znovu budí emoce. Tentokrát na Slovensku

Rozruch na sociálních sítích vyvolala reklama slovenské firmy na sportovní oblečení, pro kterou jako model pózuje muž tmavé pleti. Pod přispěvkem na facebooku se už několik dnů hromadí rasistické komentáře. Firma své rozhodnutí brání a argumentuje tím, že se pohybuje na mezinárodní scéně, nenávistné reakce ji zklamaly. 

„Člověk, který je na naší fotce, je náš dobrý přítel Dennis. Je to Evropan, tak jako ty. Má vysokoškolské vzdělání, postavu, jakou ty nikdy mít nebudeš, doma krásnou ženu (je bílá a je blond). Dennisova fantastická postava a sportovní výsledky byly důvodem, že jsme ho vybrali do našeho týmu," napsal výkonný ředitel slovenské firmy Nebbia Martin Pecko v reakci na rasistické komentáře.

Někteří uživatele pod reklamou píšou, že si zboží od společnosti už nikdy nekoupí, jiným vadí to, že firma údajně „protěžuje imigranty" nebo že „za starých dobrých časů by byl na prodej on".


To, že by si firma modela vybrala kvůli aféře, která v lednu vznikla kvůli reklamnímu plakátu Lidlu, vedení společnosti odmítá. S osmadvacetiletým Dennisem Johansenem, který se narodil v Keni a který od svých dvou let vyrůstal v Norsku, navíc firma spolupracovala už dříve. Na svých stránkách má jeho fotek víc, některé i déle než rok.

Pecko uvedl, že rasistické komentáře firmu zklamaly. Podnik je na trhu už od roku 1997.

„Když jsou mezi námi lidé, kteří mají jinou barvu pleti než ty a pracují deset hodin denně, trénují mnohem tvrději než ty a žijí podle pravidel této společnosti, nemáš právo se takto o nich vyjadřovat!!! Rasismus nemá místo ani ve sportu, ani nikde jinde," napsal Pecko.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1