Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Černý den pro Andreje Babiše. Podle politologů ho ale skandály mohou paradoxně i posílit

Černý den pro Andreje Babiše. Podle politologů ho ale skandály mohou paradoxně i posílit

Čapí hnízdo, dluhopisy, pokuta od Evropské komise. Kamkoli se dnes člověk podíval, tam vykukoval Andrej Babiš. Okem laika to vypadá, že se dnes na Babiše sype jedna rána za druhou. Podle oslovených politologů ale ministrovi žádné nebezpečí zřejmě nehrozí. Na kauzách může pravděpodobně ještě vydělat a posílit svou pozici.

„Poškodit ho to může, ale já myslím, že ne příliš. Volební průzkumy zatím neukazují, že by ANO trpělo nějakými problémy. Podle mě řada těch kauz, které jsou s Andrejem Babišem spojovány, nemusí být úplně srozumitelná běžným voličům, kteří je detailně nesledují. Často se mohou utopit v detailech, což je Babišova výhoda. Navíc může vždycky poukazovat na to, že jsou to pseudokauzy, které se snaží opozice využít před volbami,“ potvrdil pro INFO.CZ politolog Miloš Brunclík z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

První rána přišla včera. Opětovně se otevřela pochybná stavba Čapího hnízda, od které se Babiš distancuje, a zároveň v minulosti tvrdil, že to byl jeden z jeho nejlepších nápadů. Novinářka Sabina Slonková ze serveru Neovlivní.cz oznámila, že má k dispozici zásadní dokumenty, které potvrzují, že v dotační žádosti o výstavbu Hnízda byly chyby a Babiš o nich pravděpodobně i věděl, jak potvrzuje jeho podpis na některých materiálech.

Přestože pověst člověka s křišťálově čistou minulostí už Babišovi uniká, další odhalené souvislosti jeho problematických kauz ho ale zřejmě ke dnu nepošlou.  „Dá se očekávat, že mu to rozhodně nepřinese nové preference, některé váhavé voliče to možná odradí, ale jinak žádný zásadní otřes důvěry nečekám. Ti, co mají výhrady k Babišovi, se ve svém názoru utvrdí. Ti, co za ním bezvýhradně stojí, se utvrdí v tom, že jdou po něm mocní. A jenom ten váhavý střed se možná začne poohlížet po jiném kandidátovi,“ vysvětluje pro INFO.CZ politolog Jan Kubáček.

Další kauza se objevila dnes. Evropská komise zjistila pochybné rozdělování dotací pro koncern Agrofert. Upozornil na to server Echo24 a Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) potvrdil, že Česko bude tato chyba stát 22 milionů korun. Unijní prověrka totiž ukázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů, protože zároveň dohlížel na rozdělování dotací jako člen dozorčí rady SZIF. Tento konflikt zájmů Evropská komise potrestala takzvanou korekcí ve formě dvou procent z přidělené částky. Objasňování obvinění by mělo trvat maximálně do konce roku 2017 a Brusel je v kontaktu s příslušnými českými úřady.

Skandály se kolem ministra financí kupí geometrickou řadou. Babiš přitom opakovaně jakoukoli vinu stále odmítá a konspiračně viní opozici, že se ho snaží očernit. Existuje vůbec nějaký způsob rozuzlení situace?

„Pokud se neobjeví nějaká nová okolnost, třeba rázný krok premiéra, prezidenta nebo razantní rezultát nějakých silných novin, což předpokládám, že se nestane, tak zřejmě nemůžeme očekávat nějakou změnu. Pro Babiše je to navíc výhoda, protože může dál tvrdit to, co říká dlouhodobě. Že všichni vlivní po něm jdou a že je to součást kampaně opozice,“ doplňuje Kubáček.

Do třetice se dnes dál posunula i další vicepremiérova skandální kauza. Sněmovna se minulý týden usnesla, že Babiš by měl vysvětlit pochybný nákup dluhopisů a vyvrátit tak spekulace o daňových únicích. Na twitteru ho o to veřejně požádal i premiér Bohuslav Sobotka. Babiš dnes Sobotkovi ale zaslal dopis, ve kterém ho žádá, aby se distancoval od jednání Sněmovny, která se uměle pasuje do role soudce. Postup poslanců dokonce považuje za lynč.

Přestože „útoky“ se valí na předsedu hnutí ANO ze všech stran, ani tato situace podle politologů jeho silou zřejmě neotřese. Skandály buď vyšumí do ztracena, nebo Babiš udělá zásadní krok. Přizná některé chyby. A ještě na tom může vydělat.

„Myslím si, že teoreticky může nastat situace, kdy by Babiš řekl, že je připraven k rezignaci a nabízí svůj mandát. Dá se pak s velkou pravděpodobností očekávat, že premiér by couvl, aby neohrozil stabilitu vlády, a Babiš by ještě posílil v očích svých stoupenců. Může říkat, já jsem přiznal část své viny, nabídnul jsem svůj mandát k dispozici a premiér ho nevyužil. U těch váhavých voličů teď ztrácí určitý punc výjimečnosti čistého politika a ukazuje se, že je to s ním už složitější. Ale u těch pevných podporovatelů by tento krok mohl ještě přetavit ve svůj úspěch,“ předpovídá Kubáček.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744