Češi Babišovy aféry neřeší. Hnutí ANO by volilo ještě víc lidí než v únoru, ukázal průzkum | info.cz

Články odjinud

Češi Babišovy aféry neřeší. Hnutí ANO by volilo ještě víc lidí než v únoru, ukázal průzkum

Volby do sněmovny by v březnu vyhrálo hnutí ANO. Získalo by hlasy 32,5 procenta rozhodnutých voličů. Ukázala to data Centra pro výzkum veřejného mínění. Babišovo hnutí by podle něj mělo náskok deseti procentních bodů před sociální demokracií.

Sociální demokraté by podle CVVM nyní získali 22 procent hlasů rozhodnutých voličů, KSČM 12 procent a ODS 8,5 procenta. Volební zisk pro KDU-ČSL by činil 6,5 procenta, o procento méně by dostala TOP 09 a SPD rovných pět procent hlasů. Pro Piráty a Zelené by hlasovalo shodně 1,5 procenta voličů.

Starostům a nezávislým (STAN), kteří ale podle dosavadní dohody budou v říjnu nejspíš společně kandidovat s lidovci, přisoudil volební model procento hlasů, stejně jako hnutí Úsvit-Národní koalice.

I další agentury pro výzkum veřejného mínění favorizují jako vítěze voleb ANO před ČSSD, liší se ale v odhadovaném rozdílu mezi oběma nejsilnějšími stranami. Kolem pětiprocentní hranice umožňující vstup do dolní komory se pohybuje SPD či Piráti.

Pokud by se konaly volby v březnu, zúčastnilo by se jich podle CVVM 59 procent občanů, tedy víceméně stejně jako v únoru i březnu. Deklarovaná účast by byla prakticky shodná s účastí v minulých sněmovních volbách, k nimž v roce 2013 přišlo 59,5 procenta voličů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud