Češi jsou stále šťastnější. V celosvětovém žebříčku poráží i Italy a Francouze | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi jsou stále šťastnější. V celosvětovém žebříčku poráží i Italy a Francouze

Češi jsou stále šťastnější. V celosvětovém žebříčku poráží i Italy a Francouze

Nejšťastnějším národem na světě jsou podle nejnovějšího průzkumu Norové, kteří o prvenství jen těsně připravili loňské vítěze Dány. Ani Češi se ve velkém srovnání štěstí neztratili. Oproti loňsku si polepšili o čtyři místa, když obsadili 23. příčku z celkových 155. V žebříčku štěstí tak přeskočili například Italy, Francouze či Japonce.  

Zprávu o štěstí ve světě vypracovává od roku 2012 na zakázku OSN skupina odborníků, kteří seřazují jednotlivé země na základě takzvaného indexu štěstí. Ten tvoří faktory jako hrubý domácí produkt na obyvatele, zdraví a délka života, míra korupce, podpora společnosti (mít na koho se obrátit v nouzi), svoboda rozhodovat se jak naložit se svým životem či štědrost spoluobčanů, kteří přispívají na charitu. Odborníci při hodnocení jednak vycházejí ze statistických dat, ale dávají také slovo občanům jednotlivých států, kteří v průzkumech hodnotili spokojenost se svým životem.  

Deset nejšťastnějších zemí na světě má dle nejnovější zprávy index na škále od 0-10 vyšší než 7. Oproti loňsku se složení první desítky, kterou z velké části tvoří severské národy, nijak nezměnilo. Měnilo se ale pořadí na jednotlivých pozicích. Největším skokanem jsou Norové, kteří ze čtvrté pozice zaútočili na prvenství, o které připravili loňské vítěze Dány. Třetí místo si udrželi Islanďané.

Devět nejšťastnějších zemí dle OSN.Devět nejšťastnějších zemí dle OSN.autor: INFO.cz

Na druhém konci žebříčku najdeme Sýrii, Burundi či Středoafrickou republiku, které se na chvostu ocitly i v předchozích měřeních.

Devět nejmíň šťastných zemí dle OSN.Devět nejmíň šťastných zemí dle OSN.autor: INFO.cz

Česká republika s indexem 6.609 obsadila lichotivou třiadvacátou pozici. Za sebou nechala ostatní země Visegrádské čtyřky – Slovensko (40.), Maďarsko (75.) i Polsko (46.), ale také třeba Francii (31.), Itálii (48.) či Japonsko (51.). V hodnocení štěstí Češi dlouhodobě posilují. Od roku 2013 si už Česko polepšilo celkem o šestnáct příček.

Zatímco v Česku se naměřený index štěstí oproti minulému měření zvýšil, v některých zemích se naopak zhoršil. Do této skupiny patří také Spojené státy, které poklesly o jednu příčku na aktuální čtrnáctou pozici. Podle jednoho z tvůrců zprávy Jeffreyho Sachse stojí za propadem USA „nerovnost, nedůvěra a korupce“. Rozpočtová opatření či změny ve zdravotnickém systému, které se chystá zavést administrativa Donalda Trumpa, dle jeho názoru situaci ještě zhorší.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.