Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi mají stále nejradši Slováky. Jak si vedou ostatní země?

Slovensko je země, kterou mají Češi nejraději. Mezi nejméně oblíbenými jsou naopak blízkovýchodní státy jako Sýrie, Afghánistán, Irák a Írán. Nejvíc klesla za poslední rok oblíbenost Polska, vyplývá z dat Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Češi nemají nejblíže jen ke svým geografickým sousedům. Slovensko má sice rádo 86 procent oslovených a Rakousko považují za sympatickou zemi tři čtvrtiny českého národa, Německo se ale líbí jen polovině dotazovaných. Polsko pozitivně vnímá 53 procent Čechů, ještě předloni jich ale bylo 60 procent.

„Významný pokles zaznamenalo Polsko a Čína (o 6 procent). U Francie byl rovněž zaznamenán mírný pokles sympatií (o 4 procenta), který přitom potvrdil a prodloužil trend výrazného poklesu z minulého roku,“ doplňují autoři studie. České nejbližší sousedy tak v oblíbenosti předstihlo třeba Švédsko, Norsko a Velká Británie. I když ta za poslední rok také ztratila část obdivovatelů, viníkem by mohly být i výsledky hlasování o brexitu a nálady namířené proti lidem ze střední a východní Evropy.

Image and video hosting by TinyPic

Zhruba polovina obyvatel má ráda Japonsko, Brazílii, Spojené státy americké a Řecko. To si od loňska výrazně polepšilo a získalo navíc oproti roku 2015 10 procent nových „fanoušků“. „Sympatie k Řecku sice vzrostly, avšak stále nedosahují úrovně, kterou měly ještě před dvěma lety,“ krotí nadšení Řeků autoři studie.

Nejhorší skóre získaly země Blízkého Východu. Sýrii, Afghánistán, Írán a Irák považuje za sympatické jen kolem 5 procent českých obyvatel. Zajímavý vývoj zaznamenal Izrael. Ještě v roce 2001 jej měla ráda čtvrtina Čechů. Postupně však klesl až jen k 18procentní oblíbenosti.

Průzkum se uskutečnil v listopadu loňského roku, zúčastnilo se jej tisíc Čechů.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek