Články odjinud

Češi padlí v Afghánistánu budou povýšeni. Speciál s jejich ostatky zítra nad Českem doprovodí gripeny

Češi padlí v Afghánistánu budou povýšeni. Speciál s jejich ostatky zítra nad Českem doprovodí gripeny
 

Čeští vojáci, kteří v neděli padli v Afghánistánu, budou povýšeni do hodností štábních praporčíků. Návrh náčelníka generálního štábu Aleše Opaty schválil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Na tiskové konferenci to řekl první zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun.

Letoun pro ostatky tří vojáků odletí z Česka dnes večer. Vrátí se ve středu odpoledne, nad Českem ho doprovodí stíhací letouny Gripen. Na ruzyňském letišti přistane v 16:15.

Smutečního aktu na letišti se zúčastní rodiny padlých, prezident Miloš Zeman a další ústavní a vládní činitelé, řekl Baloun. Přítomni budou i zástupci armády a 42. mechanizovaného praporu z Tábora, kde padlí vojáci sloužili. 

Po vyzvednutí z letadla převeze těla vojáků kolona, kterou doprovodí Hradní stráž a Vojenská policie. Lidé budou moci vzdát vojákům poctu po cestě, která povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí.

Při útoku sebevražedného atentátníka zemřel rotný Martin Marcin (36) a desátníci Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25). Povýšeni budou posmrtně do nejvyšší praporčické hodnosti.

 

Články odjinud