Články odjinud

Češi překvapili. Většina z nich věří, že se ekonomika nezhorší, každý čtvrtý očekává zlepšení

Češi překvapili. Většina z nich věří, že se ekonomika nezhorší, každý čtvrtý očekává zlepšení

Víc než tři čtvrtiny Čechů věří, že se ekonomická situace v tuzemsku nezhorší a případně se bude zlepšovat. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Dvě pětiny lidí ekonomickou situaci v Česku označuje za dobrou a další dvě pětiny ji hodnotí neutrálně.

Za dobrou považuje tuzemskou ekonomickou situaci 38 procent dotázaných a 40 procent ji hodnotí jako „ani dobrou, ani špatnou“. Pouze 19 procent účastníků průzkumu označuje situaci za špatnou.

Celkem 52 procent lidí předpokládá, že se letos ekonomická situace nezmění a 25 procent očekává zlepšení. Na 16 procent dotázaných se obává zhoršení situace.

1080p 720p 480p 360p
Od chudoby dělí Čechy rozbitá pračka nebo nemoc, na hraně balancují stovky tisíc lidí, říká ekonomka Švihlíková

Stejně nízký jako podíl záporných hodnocení ekonomiky je i podíl lidí, kteří považují za špatnou vlastní ekonomickou situaci. Zhruba 53 procent dotázaných hodnotí životní úroveň své domácnosti jako dobrou a 34 procent ji označuje jako „ani dobrou, ani špatnou“. Jen 13 procent obyvatel republiky považuje životní úroveň své domácnosti za špatnou. Proti průzkumu z loňského června se názory lidí výrazně nezměnily.

Ekonomickou situaci i její vývoj hodnotí příznivěji například lidé s vyšší pracovní kvalifikací nebo ti, kteří důvěřují vládě, Parlamentu či místním samosprávám. Hodnocení životní úrovně vlastní domácnosti je vyšší kromě lidí s většími příjmy také u dotázaných s vyšším vzděláním a vyšší pracovní kvalifikací nebo lidí, kteří jsou spokojení s nynější politickou situací.

Průzkum provádělo CVVM od 5. do 18. června. Zúčastnilo se ho 983 obyvatel České republiky ve věku nad 15 let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud