Češi překvapili. Většina z nich věří, že se ekonomika nezhorší, každý čtvrtý očekává zlepšení | info.cz

Články odjinud

Češi překvapili. Většina z nich věří, že se ekonomika nezhorší, každý čtvrtý očekává zlepšení

Víc než tři čtvrtiny Čechů věří, že se ekonomická situace v tuzemsku nezhorší a případně se bude zlepšovat. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Dvě pětiny lidí ekonomickou situaci v Česku označuje za dobrou a další dvě pětiny ji hodnotí neutrálně.

Za dobrou považuje tuzemskou ekonomickou situaci 38 procent dotázaných a 40 procent ji hodnotí jako „ani dobrou, ani špatnou“. Pouze 19 procent účastníků průzkumu označuje situaci za špatnou.

Celkem 52 procent lidí předpokládá, že se letos ekonomická situace nezmění a 25 procent očekává zlepšení. Na 16 procent dotázaných se obává zhoršení situace.

Od chudoby dělí Čechy rozbitá pračka nebo nemoc, na hraně balancují stovky tisíc lidí, říká ekonomka Švihlíková autor: Info.cz

Stejně nízký jako podíl záporných hodnocení ekonomiky je i podíl lidí, kteří považují za špatnou vlastní ekonomickou situaci. Zhruba 53 procent dotázaných hodnotí životní úroveň své domácnosti jako dobrou a 34 procent ji označuje jako „ani dobrou, ani špatnou“. Jen 13 procent obyvatel republiky považuje životní úroveň své domácnosti za špatnou. Proti průzkumu z loňského června se názory lidí výrazně nezměnily.

Ekonomickou situaci i její vývoj hodnotí příznivěji například lidé s vyšší pracovní kvalifikací nebo ti, kteří důvěřují vládě, Parlamentu či místním samosprávám. Hodnocení životní úrovně vlastní domácnosti je vyšší kromě lidí s většími příjmy také u dotázaných s vyšším vzděláním a vyšší pracovní kvalifikací nebo lidí, kteří jsou spokojení s nynější politickou situací.

Průzkum provádělo CVVM od 5. do 18. června. Zúčastnilo se ho 983 obyvatel České republiky ve věku nad 15 let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud