Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi se bojí cizinců. Podle průzkumu mají strach hlavně z rostoucí kriminality

Češi se bojí cizinců. Podle průzkumu mají strach hlavně z rostoucí kriminality

Téměř dvě třetiny Čechů považují nově příchozí občany jiných národností za problém. Nejčastějším důvodem je obava z toho, že cizinci dlouhodobě pobývající v Česku jsou příčinou nárůstu kriminality. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oproti šetření z loňského jara se letos významně snížilo přesvědčení, že cizinci zvyšují nezaměstnanost.

O tom, že nově příchozí občané jiných národností představují problém pro Česko jako celek, je přesvědčeno 64 procent respondentů. To je o devět procentních bodů více než loni. Sociologové ale zároveň zjistili, že pokud mají lidé hodnotit problematiku příchozích cizinců v místě svého bydliště, dosahuje podíl negativních hlasů jen 25 procent.

Nejčastěji uváděným důvodem negativního vnímání cizinců je obava, že jsou příčinou nárůstu kriminality. Bylo o tom přesvědčeno 67 procent respondentů, zatímco opačný názor zastávalo jen devět procent dotázaných.

Podle 64 procent lidí představují cizinci zdravotní riziko a necelá polovina Čechů považuje cizince za ohrožení svého způsobu života. O tom, že cizinci jsou příčinou nezaměstnanosti je přesvědčeno 46 procent lidí.

„S pozitivními výroky, které se týkají cizinců dlouhodobě žijících na území ČR, souhlasí pouze malá část respondentů," konstatuje CVVM. Podle 17 procent dotázaných přispívají nově příchozí k řešení stárnoucí populace a k rozvoji hospodářství. O jeden procentní bod méně získala odpověď, že cizinci jsou obohacením pro českou kulturu.

Ve srovnání s březnem 2016 letošní výzkum zaznamenal pokles přesvědčení o zdravotních rizicích spojených s cizinci, a to o pět procentních bodů. „Oproti minulému šetření se významně snížilo i přesvědčení, že cizinci zvyšují celkovou nezaměstnanost," konstatuje výzkum.

Z dlouhodobého hlediska je podle CVVM patrný posun ve vnímání cizinců jako ohrožení našeho způsobu života. Podíl souhlasných odpovědí vzrostl za poslední tři roky z 33 na současných 49 procent. Naopak od roku 2014 klesl o 24 procentních bodů podíl lidí, podle kterých cizinci zvyšují nezaměstnanost v Česku.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744