Češi si zvykli, že všechno bude padat z nebes. Nedostat hypotéku je normální, tvrdí Rusnok | info.cz

Články odjinud

Češi si zvykli, že všechno bude padat z nebes. Nedostat hypotéku je normální, tvrdí Rusnok

Dosáhnout na hypotéku je dnes pro mladé rodiny velmi obtížné. Podle guvernéra České národní banky (ČNB) a expremiéra Jiřího Rusnoka je ale všechno v normálu. „Nic dramatického se neděje. Jen jsme si zvykli, že všechno bude padat samo jako mana z nebes, ale ono to tak bohužel není,“ říká Rusnok v rozhovoru pro deník Blesk.

Dá se říci po měsíci a půl, jestli doporučení centrálních bankéřů ohledně hypoték pomohla?

Naše doporučení jsou pokračováním naší politiky, která se snaží, aby se banky chovaly rozumně. Ta opatření vznikají proto, že pravidelně hodnotíme situaci bank a míru rizika, které na sebe berou. Banka je mechanismus, kde vždycky teoreticky hrozí, že by mohlo dojít ke ztrátě cizích peněz. Když pečujeme o to, aby banky byly stabilní, chráníme tím celou společnost. A součástí toho jsou i opatření, která se týkají hypoték. Jejich seriózní vyhodnocení ale bude možné až zhruba za rok.

Jak si ale může někdo dovolit nyní hypotéku, když nemá ani průměrnou mzdu?

To je ale situace, která není nijak mimořádná. Byla tady i před hypotečním boomem, který započal kolem roku 2014. Lidé si ale na dobré věci velmi rychle zvyknou a začnou je brát za samozřejmé. Také v dobách předkrizových bylo úplně normální, že sáhnout si na hypotéku v Praze kvůli koupi nějaké slušnější nemovitosti nebylo pro lidi s podprůměrným příjmem v podstatě možné.

Jenže ten průměrný příjem byl mnohem nižší.

Jenže my tady teď máme specifickou situaci na trhu nemovitostí, zejména v Praze a možná ještě v Brně, kde velmi rychle rostou ceny. A s nimi roste i objem hypotečních úvěrů, což zase zvyšuje ceny nemovitostí. A tato roztáčející se spirála je vždycky nezdravá. Snažíme se, aby to neeskalovalo do neúnosných rozměrů. Ale to, že ceny tak vyletěly, je dáno zejména tím, že se dostatečně nestaví.

INFOGRAFIKA DNE: Ceny nájmů rostouINFOGRAFIKA DNE: Ceny nájmů rostouautor: INFO.CZ

To se poslední dobou týká veškerých velkých měst.

Dobře, možná se to týká ještě několika velkých měst, ale v mnohem menší míře než Prahy. Ne všichni, co by chtěli, mohou bydlet ve vlastním. Já jsem se do svého prvního bytu 3+kk na hypotéku stěhoval, když mi bylo zhruba 40 let. Nic dramatického se neděje. Jen jsme si zvykli, že všechno bude padat samo jako mana z nebes, ale ono to tak bohužel není.

Celý rozhovor si přečtěte na webu Blesk.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud