Češi stále víc schvalují protikuřácký zákon. Zákaz jich podporuje více než polovina, počet odpůrců klesá | info.cz

Články odjinud

Češi stále víc schvalují protikuřácký zákon. Zákaz jich podporuje více než polovina, počet odpůrců klesá

Pro zákaz kouření v restauracích je více než polovina Čechů, naopak proti zákazu je více než třetina lidí. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Zákon o zákazu kouření v restauracích začal platit loni na konci května. Proti loňskému šetření, které se uskutečnilo již po zavedení zákona, stoupl počet souhlasu se zákonem a zároveň klesl počet těch, kteří se zákonem nesouhlasí.

"Výsledky potvrzují dlouhodobě víceméně stabilní naladění české veřejnosti v této věci," uvedli autoři průzkumu. Již od roku 2008, kdy se CVVM tomuto tématu věnovalo poprvé, se podíl lidí, kteří jsou pro zákaz kouření v restauracích, pohybuje na hranici jedné poloviny a nebo těsně nad ní, a vždy převažuje nad podílem těch, kteří jsou proti zákazu.

Aktuální průzkum ukázal, že se zákazem souhlasí 54 procent lidí, což je meziroční nárůst o pět procentních bodů. Ještě výrazněji, o deset procentních bodů, na 35 procent naopak klesl nesouhlas se zákazem kouření. Odpověď nevím uvedlo letos 11 procent respondentů, loni šest procent.

Se zákazem souhlasí častěji ženy, dále vzdělanější lidé a také ti, kteří hodnotí životní úroveň své domácnosti jako dobrou. Politická orientace respondentů v této otázce nesehrává žádnou roli. "Naopak nepřekvapí, že nesouhlas sílí současně s tím, zda a jak často člověk kouří," uvedlo CVVM.

Za nesouhlasnými stanovisky je především vnímání zákona jako projev omezování osobní svobody a představa, že k hospodám kouření zkrátka patří. Souhlasné stanovisko je nejčastěji zdůvodňováno tím, že lidem vadí zakouřené prostředí či zdravotními aspekty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud