Články odjinud

Češi stále víc schvalují protikuřácký zákon. Zákaz jich podporuje více než polovina, počet odpůrců klesá

Češi stále víc schvalují protikuřácký zákon. Zákaz jich podporuje více než polovina, počet odpůrců klesá

Pro zákaz kouření v restauracích je více než polovina Čechů, naopak proti zákazu je více než třetina lidí. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Zákon o zákazu kouření v restauracích začal platit loni na konci května. Proti loňskému šetření, které se uskutečnilo již po zavedení zákona, stoupl počet souhlasu se zákonem a zároveň klesl počet těch, kteří se zákonem nesouhlasí.

"Výsledky potvrzují dlouhodobě víceméně stabilní naladění české veřejnosti v této věci," uvedli autoři průzkumu. Již od roku 2008, kdy se CVVM tomuto tématu věnovalo poprvé, se podíl lidí, kteří jsou pro zákaz kouření v restauracích, pohybuje na hranici jedné poloviny a nebo těsně nad ní, a vždy převažuje nad podílem těch, kteří jsou proti zákazu.

Aktuální průzkum ukázal, že se zákazem souhlasí 54 procent lidí, což je meziroční nárůst o pět procentních bodů. Ještě výrazněji, o deset procentních bodů, na 35 procent naopak klesl nesouhlas se zákazem kouření. Odpověď nevím uvedlo letos 11 procent respondentů, loni šest procent.

Se zákazem souhlasí častěji ženy, dále vzdělanější lidé a také ti, kteří hodnotí životní úroveň své domácnosti jako dobrou. Politická orientace respondentů v této otázce nesehrává žádnou roli. "Naopak nepřekvapí, že nesouhlas sílí současně s tím, zda a jak často člověk kouří," uvedlo CVVM.

Za nesouhlasnými stanovisky je především vnímání zákona jako projev omezování osobní svobody a představa, že k hospodám kouření zkrátka patří. Souhlasné stanovisko je nejčastěji zdůvodňováno tím, že lidem vadí zakouřené prostředí či zdravotními aspekty.

 

Články odjinud