Češi vystavili politikům zdrcující vysvědčení. Naše názory je nezajímají, myslí si většina lidí | info.cz

Články odjinud

Češi vystavili politikům zdrcující vysvědčení. Naše názory je nezajímají, myslí si většina lidí

Čtyři pětiny Čechů mají za to, že politiky názory lidí nezajímají. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Opačný názor má 16 procent dotázaných. Výsledky jsou podobné jako ve stejném průzkumu v posledních třech letech.

Vůbec žádný z politiků se o názor veřejnosti nezajímá podle 13 procent Čechů. Dalších 28 procent se domnívá, že zájem o názor lidí má naprostá menšina politiků a 38 procent lidí odpovědělo, že „spíše menšina“.

Optimističtěji se na zájem politiků o mínění občanů dívají ti, kteří svoji životní úroveň hodnotí jako dobrou. Přesvědčení, že se o jejich názory nezajímá nikdo z politiků, je častější u lidí, kteří nechtějí přijít k volbám, nejsou spokojeni s fungováním demokracie, s politickou a ekonomickou situací či obecně se svým životem. Myslí si také, že pro lidi, jako jsou oni, je jedno, zda je demokratický nebo nedemokratický režim.

Dvě třetiny Čechů míní, že mají možnost se otevřeně vyjadřovat k problémům ve společnosti. Polovina lidí se pak domnívá, že má možnost ovlivnit řešení problému ve své obci. U veřejné sféry ale už převládají negativní odpovědi. Celkem 53 procent dotázaných nevěří, že mají možnost dosáhnout svých oprávněných požadavků. Čtyři pětiny si myslí, že nemohou ovlivnit řešení problémů na celostátní úrovni.

Možnosti ovlivňovat veřejnou sféru lépe hodnotili lidé, kteří považují životní úroveň své domácnosti za dobrou, lidé spokojení s fungováním demokracie, lidé s vyšším vzděláním a ti, kteří považují demokracii za nejlepší možný způsob vlády.

Průzkum se uskutečnil od 3. do 15. února a zúčastnilo se ho 1119 lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud