Češi ztrácejí o dění kolem uprchlíků zájem. Dál je však vnímají jako hrozbu | info.cz

Články odjinud

Češi ztrácejí o dění kolem uprchlíků zájem. Dál je však vnímají jako hrozbu

Zájem Čechů o dění kolem uprchlíků opadá. Koncem loňského roku se o jejich situaci zajímalo 59 procent občanů, zatímco na jeho začátku to bylo 78 procent lidí, kdy byl zájem zároveň nejvyšší. Postoj k přijímání uprchlíků ze zemí postižených válečným konfliktem se ale nemění. Proti přijímání jsou nadále dvě třetiny veřejnosti, lidé vnímají uprchlíky především jako bezpečnostní hrozbu. Vyplývá to z prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Podle 64 procent lidí by Česká republika neměla uprchlíky vůbec přijímat. Tři z deseti lidí jsou pro přijetí uprchlíků do doby, než se budou schopni vrátit do země svého původu. Při prvním měření CVVM v září 2015 uprchlíky odmítala polovina lidí, zatímco k jejich přijetí se klonilo 44 procent obyvatel.

Podle 89 procent Čechů představují uprchlíci nebezpečí především pro Evropu. Čtyři pětiny je považují za nebezpečí pro svět a tři čtvrtiny cítí ohrožení České republiky. Před rokem ohrožení bezpečnosti Česka kvůli uprchlíkům vnímalo 81 procent obyvatel.

Největší míru ohrožení bezpečnosti země občané pociťují ze strany radikálního hnutí Islámský stát (76 procent). Nejvíce je ale podle nich Islámským státem ohrožena evropská bezpečnost (91 procent).

CVVM provedlo průzkum mezi 28. listopadem a 12. prosincem 2016, tedy ještě před útokem na vánoční trh v centru Berlína 19. prosince a novoročním útokem v istanbulském klubu Reina, k nimž se přihlásil Islámský stát. V Berlíně při útoku zemřelo 12 lidí včetně Češky, v Istanbulu bylo 39 mrtvých. Teroristické útoky loni zažily například i Brusel či Nice. V listopadu 2015 v Paříži v klubu Bataclan a na několika místech v centru města při teroristických útocích zemřelo 129 lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud