Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češka Markéta píše z turecké basy: Snažím se zůstat normální. Jsem překvapená

Češka Markéta píše z turecké basy: Snažím se zůstat normální. Jsem překvapená

Rodina Češky zadržené v Turecku dostala z vězení první dopis. Markéta Všelichová (24) v něm anglicky napsala, co za mřížemi dělá, i o tom, jaké poměry tam panují. Často prý běhá a pije kávu, snaží se zůstat normální. Všelichovou společně s Miroslavem Farkasem zadrželi Turci loni v listopadu, hrozí jim až 15 let vězení.

„Řekni, že odsuzujeme všechny teroristické útoky v Turecku, bez ohledu na to, kdo je dělá, jestli Daeš nebo PKK. Odsuzujeme veškeré zabíjení nevinných lidí po celém světě, ať už to dělá kdokoliv Asad, PKK, Daeš, nějaká armáda,“ píše Češka s odkazem na Islámský stát a Stranu kurdských pracujících (PKK), která je celosvětově považována za teroristickou.

„Jsem v pořádku, každý den běhám, piji kávu a snažím se zůstat normální. Turecké vězení není tak hrozné místo, jak si pravděpodobně mnoho lidí v Evropě myslí. Všichni lidé se tady ke mně chovají opravdu velmi hezky. Také policie se k nám chovala normálně, žádné násilí,“ tvrdí zajatá Češka a dodává, že má pohodlí i vše, co potřebuje.

Všelichová za mlada závodně běhala. Podle jejího profilu na sociální síti byla dokonce třetí na republikovém šampionátu v běhu na 800 metrů dorostenek v roce 2009. Proto se zřejmě o běhání zmiňuje i v dopise z vězení.

Celý článek si můžete přečíst na webu Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1