Česká politika bude příští rok ve znamení sjezdů sněmovních stran. Pět si zvolí nové vedení | info.cz

Články odjinud

Česká politika bude příští rok ve znamení sjezdů sněmovních stran. Pět si zvolí nové vedení

Nejen volby do Evropského parlamentu budou příští rok poutat pozornost politických pozorovatelů. Hned pět z devíti sněmovních stran totiž čekají také volební sjezdy. Nové vedení si budou volit koaliční i opoziční formace. Funkce budou obhajovat předsedové hnutí ANO, ČSSD a TOP 09. Naopak dlouholetí předsedové lidovců a Starostů Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík se chystají v čele svých uskupení skončit.

Zatímco u premiéra Andreje Babiše (ANO) se očekává tak jako vždycky jednoznačné potvrzení mandátu, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se pravděpodobně bude muset utkat s vnitrostranickými kritiky. To Babiš nebude mít v únoru skoro jistě ani protikandidáta, souboj tak lze čekat u pozice prvního místopředsedy hnutí, kterou zastává poslanec Jaroslav Faltýnek. Vyzvat se ho chystá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, která proti němu kandidovala už před dvěma roky. Jihomoravská organizace zase nominovala na prvního místopředsedu hnutí bývalého brněnského primátora Petra Vokřála.

V obtížnější situaci než Babiš bude o dva týdny později Hamáček, který bude obhajovat funkci v čele ČSSD. Zatím je jediným kandidátem, spekuluje se ale o tom, že by proti němu mohl kandidovat bývalý statutární místopředseda strany Jiří Zimola. Hamáček i Zimola byli společně zvoleni letos v únoru, Zimola ale v listopadu na funkci rezignoval a zdůvodnil to tím, že současné vedení ČSSD nemůže změnit politiku strany. Zimola je pokládán za představitele stranické frakce, která má blízko k prezidentovi Miloši Zemanovi.

Na konci března pak čeká sjezd KDU-ČSL, na kterém skončí v čele strany nejdéle sloužící polistopadový předseda Bělobrádek. Svůj konec ohlásil v říjnu, podle něj strana potřebuje nový impulz, který jí on sám už dát nedokáže. Kandidaturu na předsedu už oznámili první místopředseda strany Marian Jurečka, předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek a poslanec Marek Výborný. Spekuluje se i o možné kandidatuře zlínského hejtmana Jiřího Čunka, který ji ale zatím nepotvrdil.

V polovině dubna budou vedení měnit Starostové a nezávislí. Hnutí se v prosinci rozhodlo zkrátit o rok funkční období současného vedení. Požádal o to předseda Gazdík, který chce z čela STAN odejít a do budoucna se víc věnovat problematice školství. Za největšího favorita na jeho nástupce je považován nynější místopředseda hnutí, poslanec a kolínský starosta Vít Rakušan.

Volební sjezd čeká na podzim i TOP 09. Funkci předsedy bude obhajovat europoslanec Jiří Pospíšil, který vede stranu od roku 2017. Do čela TOP 09 nastoupil poté, co kvůli volebnímu neúspěchu skončil Miroslav Kalousek. Nové vedení TOP 09 nicméně čelí kritice od některých činitelů strany, například bývalý starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký TOP 09 kvůli nesouhlasu s vývojem její politiky tento měsíc opustil.

Vůbec první sjezd roku 2019 – avšak nevolební – budou mít příští rok Piráti. Jejich celostátní fórum sice funguje nepřetržitě na internetu, stanovy ale straně nařizují svolat nejméně jednou ročně jeho fyzické zasedání. Piráty tak v lednu čeká hlasování o podobě kandidátky pro květnové volby do Evropského parlamentu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud