Články odjinud

Česká pošta vydává známku s Emilem Háchou. Protektorátní prezident ji dosud jako jediný neměl

Česká pošta vydává známku s Emilem Háchou. Protektorátní prezident ji dosud jako jediný neměl

Protektorátní prezident byl dosud jediným českým prezidentem, kterému žádná poštovní známka nevyšla. Změní se to paradoxně až 80 let poté, co byl Emila Hácha zvolen do prezidentské funkce.

O vydání známky s Emilech Háchou se nezasloužil stát, ale českobudějovický novinář a spisovatel Radek Gális ve spolupráci s Háchovým rodným městem Trhové Sviny. Známka by měla být údajně důstojným připomenutí odkazu muže, který byl a je na jedné straně označován za zrádce a kolaboranta, na druhé straně jako protektorátní prezident prokazatelně dokázal vzdorovat nacistům a zachránil i řadu lidských životů.

Emil Hácha - známkaEmil Hácha - známkaautor: Česká pošta

„Při psaní jedné knihy rozhovorů jsem osobně mluvil s některými nacisty uvězněnými studenty, kteří se jen díky Háchově přímluvě vrátili z koncentračního tábora,“ řekl INFO.CZ Radek Gális. Právě tato osobní zkušenost ho vedla k tomu, že se rozhodl oslovit vedení města Trhové Sviny a s jeho podporou vydat vlastním nákladem prostřednictvím České pošty Háchovu známku.

Vydání známky podpořili nejen trhosvinenští radní, ale i řada historiků. „Každou podobnou iniciativu vítám, protože osobnost Emila Háchy nejde eliminovat z našich dějin. Je potřeba ji vysvětlit, nikoliv vytěsnit,“ řekl historik Robert Kvaček, který se Háchou dlouhodobě zabývá.

Hácha byl jako tehdy šestašedesátiletý předseda Nejvyššího správního soudu podle historiků do funkce „dotlačen“. Fakt, že kandidaturu přijal, sám považoval za „oběť národu“. Zejména v prvních letech v prezidentském úřadě působil velmi aktivně. Vystupoval proti germanizaci, protestoval proti represím, žádal propuštění studentů zatčených 17. listopadu 1939 na pohřbu Jana Opletala. V mnoha případech také pomohl lidem, kterým od nacistů hrozilo vězení a smrt. Dokonce předával zprávy československé exilové vládě v Londýně.

S postupujícím věkem a nemocí se však Hácha podle historiků stával stále více loutkou v rukách nacistického režimu, zdraví už mu nedovolilo čelit tlaku okupantů. Projevilo se to zejména po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Nacisté nemocného Háchu využili k obhajobě represí vůči národu a propagaci nacistického režimu. Po válce byl prezident zatčen a umístěn do vězeňské nemocnice na pražském Pankráci, kde 27. června 1945 zemřel.

Po komunistickém puči pak komunisté Háchu používali jako symbol kolaborace, ani v jeho rodném městě nesmělo protektorátního prezidenta nic připomínat. „Když jsem chodila do první třídy, byla škola v domě, kde se Hácha narodil. O tom se ale ve škole vůbec nemluvilo, dozvěděla jsem se o tom až mnohem později,“ řekla INFO.CZ Petra Vicková, která pochází z Trhových Svinů.

Místní amatérský historik a badatel Čajan potvrzuje, že Hácha i v rodném městě vzbuzoval někdy kontroverzní reakce. Zatímco většina pamětníků slavného rodáka chválila, protože za války dokázal Trhovým Svinům i jeho konkrétním obyvatelům pomoci, někteří pamětníci Háchovi nikdy nedokázali odpustit spojení s nacistickým režimem. „Mluvil jsem s jedním pamětníkem židovského  původu, který mi říkal: Háchu nemám rád. Také on může za to, že jsem jako Žid nesměl chodit za války do školy,“ řekl INFO.CZ Čajan. Přes různé pohledy na Háchův odkaz ale vydání známky s podobiznou protektorátního prezidenta jednoznačně vítá. „Takovou připomínku si Hácha určitě zaslouží,“ řekl Čajan.

I Česká pošta přitom musela před vydáním známky získat „dobrozdání“ odborníků. „Jedná se o takzvanou vlastní známku, kterou podobně jako v některých jiných případech nevydáváme na zadání státu, ale na objednávku někoho jiného,“ řekl INFO.CZ mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Speciální komise ČP pak podle něj posuzuje, zda zvolené motivy na známce nejsou v rozporu s českými zákony nebo nepropagující zakázané hnutí. „V tomto případě jsme si vyžádali i posudek od historiků zvenčí. A i ti vydání známky podpořili,“ uvedl Vitík.

Známka bude oficiálně představena v pátek, v den 80. výročí zvolení Háchy prezidentem, v Kulturním a informačním centru v Trhových Svinech za účasti městských radních, historiků i pamětníků. Autory originální známky jsou Libuše Knotková a Kamil Knotek za spolupráce Jaromíra Knotka. Česká pošta vytiskla celkem 600 archů známek po 25 kusech. Jeden arch si mohou lidé koupit za 890 korun.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818