Česká protidrogová politika patří k nejlepším v EU, ale máme nedostatky v léčebné síti, míní expert | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česká protidrogová politika patří k nejlepším v EU, ale máme nedostatky v léčebné síti, míní expert

Česká protidrogová politika patří k nejlepším v EU, ale máme nedostatky v léčebné síti, míní expert

Protidrogová politika a prevence v Česku i přes nižší podíl výdajů než v jiných vyspělých státech patří k nejúčinnějším v EU. Dokáže například úspěšně bránit šíření infekcí. Síť léčebných zařízení je ale v ČR nedostatečná a pomoc lidem, kteří chtějí závislost překonat, není vždy dostupná. Novinářům to dnes řekl šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

„Ve srovnání s ostatními státy - zejména s těmi západními - je naše protidrogová politika poměrně levná, když se podíváme na poměr výdajů z veřejných rozpočtů. Svědčí to o tom, že dokážeme dostupné finance efektivně využít,“ uvedl Mravčík.

Stát, kraje a obce na protidrogovou politiku podle něj dávají zhruba půl miliardy korun ročně. Velká část z obnosu putuje právě do prevence a snižování rizik. Česko má třeba účinný program výměny injekčních stříkaček či dostupná centra pro první kontakt, podotkl Mravčík.

Podle evropské zprávy patří ČR ke státům s nejvyšší dostupností výměny jehel, díky níž je možné šíření nákaz bránit. Česko se tak řadí k zemím jako Británie, Norsko či Finsko. Nejméně se jehly naopak mění v Polsku či Rumunsku. Výskyt žloutenky typu C mezi uživateli měla ČR nejnižší, ukazují výsledky zprávy.

Podle Mravčíka jsou nedostatky ale v léčebné síti. Za hlavní problém označil nedostatečnou dostupnost substituční léčby. Center je málo a mají také malou kapacitu. Lék buprenorfin si musí pacienti navíc platit sami. „Dostupnost substituce je tak velmi nízká,“ uvedl Mravčík.

Podotkl, že ambulantní síť ordinací a poraden se v polovině 90. let rozpadla a nyní se postupně buduje znovu. Málo lékařů má ale smlouvu se zdravotními pojišťovnami.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.