Články odjinud

Česká stopa v Kuciakově vraždě: Policie chrání novinářku Holcovou, píše server

Česká stopa v Kuciakově vraždě: Policie chrání novinářku Holcovou, píše server

Případ vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky má jistý přesah do Česka, řekl dnes novinářům bez dalších podrobností slovenský policejní prezident Tibor Gašpar. Podle serveru Respekt.cz je zmíněným dosahem novinářka a zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová. 

Respekt.cz uvádí, že Holcová s Kuciakem v poslední době spolupracovala na článku o vazbách okolí slovenského premiéra Roberta Fica na osoby blízké italské mafii 'Ndrangheta. Právě proto dle serveru dostala policejní ochranu. „Nechci a nemůžu se k tomu vyjadřovat,“ sdělila serveru Holcová.

Kuciak podle portálu Aktuality.sk mapoval podnikatelské vazby Ficovy asistentky Márie Troškové a bývalého poslance Ficovy strany Směr-sociální demokracie a nynějšího tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaňa s italským podnikatelem Antoninem Vadalou, který byl prý napojen na italskou mafii. Portál napsal, že Vadala v roce 2003 stanul v Itálii před soudem v souvislosti s ukrýváním člena mafie, pro nedostatek důkazů byl ovšem zproštěn viny. Později se Vadala přestěhoval na Slovensko.

Portál také tvrdí, že na východním Slovensku podnikají zástupci několika rodin z prostředí italské Kalábrie, včetně klanu Vadaly, a spojují je aktivity v zemědělství, na které pobírají miliony eur na dotacích. Z nedokončeného Kuciakova článku podle portálu vyplývá, že Vadala a jeho italští známí se dostali do konfliktu se zákonem i na Slovensku.

O zmiňovaném propojení Troškové a Jasaňa na italského podnikatele psal také list Sme a již v roce 2016 rovněž týdeník Plus 7 dní.

Premiér Fico se dnes svých spolupracovníků zastal. „Nemůžete spojovat lidi s úkladnou vraždou, aniž byste předložili jeden jediný relevantní důkaz. Jen tak si vybírat některé lidi, kteří někdy v minulosti měli nějaké kontakty, a dávat je do portfolia lidí, kteří mají něco s úkladnou dvojnásobnou vraždu, je něco, co nemohu akceptovat,“ řekl Fico na společné tiskové konferenci s policejním prezidentem Tiborem Gašparem a také s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem. Dodal, že Jasaň úspěšně absolvoval všechny bezpečnostní prověrky a má přístup i k přísně tajným dokumentům.

O zmiňované italské podnikatele se podle Gašpara a Kaliňáka v minulosti zajímala slovenská policie. V jednom případě, který se ale netýkal Vadaly, policie podala návrh na podání obžaloby v souvislosti s podplácením daňových a jiných úředníků.

Nejsilnější slovenské opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) a Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) po vraždě Kuciaka vybídly Kaliňáka i Gašpara k rezignaci. Podle Fica opozice zneužívá obou vražd k politických cílům.


 

Články odjinud