Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češka vězněná v Turecku poslala dojemný dopis. Píše v něm o uprchlících, Trumpovi a Krylovi

Češka vězněná v Turecku poslala dojemný dopis. Píše v něm o uprchlících, Trumpovi a Krylovi

„Děkuju ti a všem, kteří na nás myslí. Nebojte se. Jsme silní. Přežijeme to. Tohle je zkušenost, která mě naučila mnoho věcí. Jsem za to vděčná,“ píše v dopise Češka zadržená v tureckém vězení Markéta Všelichová. Spolu s Miroslavem Farkasem čelí obvinění z příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci a hrozí jim až 15 let vězení. Dopis, který se dnes dostal na veřejnost, byl určený její kamarádce, Markéta v něm však souhlasí s jeho sdílením na Facebooku. 

„Dostávám dopisy od Míry a rodiny, ale tohle je první dopis od kamarádů,“ píše na úvod dopisu Markéta. K psaní přiložila i obrázek spoutané ruky, která drží růži, se vzkazem: „Děkuji všem lidem, kteří při nás stojí. Miluju vás.“ Myšlenky na pomoc uprchlíkům, které se před uvězněním věnovala, ji na neopouští ani v tureckém zajetí.

„I tady každý den myslím na uprchlíky. Mnoho z těchto lidí jsem potkala v táborech v Srbsku a Řecku. Chytli mě za srdce. Přála bych si jít s tebou hned, jak to bude možné. Doufám, že se najde příležitost… Ale po 15 letech si nejsem jistá, zda ještě nějací uprchlíci budou. (Možná budou Evropané utíkat na Blízký východ),“ píše se smajlíkem Markéta, která byla mezi uprchlíky jako doma.

„Mimochodem jsem přátelům tady ukazovala některé fotky z Idomeni a ze Srbska a byli tím šokovaní. Neměli tušení, že uprchlíci v Evropě žijí v podmínkách, jako jsou tady,“ napsala také kamarádce.

Ve vězení se prý učí kurdsky a arabsky. V dopise také píše, že by se ráda dozvěděla nějaké zprávy ze světa, protože ve vězení novinky přicházejí v turečtině. „Trumpa se nemusíš bát,“ napsala kamarádce s tím, že stejně jako ona o Donaldu Trumpovi smýšlí i lidé tam.

V závěru dopisu připomíná písničku Děkuji od zpěváka Karla Kryla. Podle ní přesně vystihuje pocity, které má v tureckém vězení. 

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, kterým hrozí sedm a půl až 15 let vězení, v Turecku čelí obvinění z příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci. Jak před časem informovalo ministerstvo zahraničí, soudní proces s dvojicí obviněných je naplánován na 10. května.

Turecké úřady viní Čechy z příslušnosti ke kurdské milici YPG, kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci. Oba Češi obvinění popírají a uvádějí, že jsou humanitárními aktivisty. Podle nich také YPG nejsou teroristickou organizací s odůvodněním, že bojují proti radikálům z Islámského státu (IS).

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744