Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

České domácnosti bohatnou, může za to i růst cen nemovitostí. Za dekádu jsme bohatší o tři biliony

České domácnosti bohatnou, může za to i růst cen nemovitostí. Za dekádu jsme bohatší o tři biliony

České domácnosti bohatnou. Podle studie České bankovní asociace se jejich čisté jmění – rozdíl mezi celkovou hodnotou majetku domácností a finančními závazky – v posledních deseti letech zvýšilo o 40 procent na téměř 11 bilionů korun. Může za to i vývoj na trhu nemovitostí. 

V sobotu uplyne přesně 10 let od krachu banky Lehman Brothers, symbolu poslední velké finanční krize. A právě tato krize část Čechů přiměla k tomu, aby své prostředky směřovaly do - podle jejich mínění - bezpečnějších aktiv, jako jsou například nemovitosti. To se vyplatilo, ceny bytů v pražské metropoli se v posledních deseti letech ztrojnásobily a podle odborníků potenciál k růstu ceny stále není vyčerpaný. 

„Domácnosti se v posledních deseti letech naučily hledat možnosti, jak své prostředky lépe zhodnotit prostřednictvím investování do dlouhodobě výnosných finančních aktiv," vysvětluje Miroslav Zámečník, ekonomický analytik České bankovní asociace. To se týká i držení dlouhodobých cenných papírů, které z finančních aktiv domácností rostlo nejrychleji - zvýšilo se ze 17 miliard na 152 miliard. 

Část aktiv domácnosti drží i na běžných a spořicích účtech, jejichž využívání od roku 2009 předčilo objem prostředků na termínovaných vkladech. Nárůst peněz držených na běžných účtech svědčí především o konzervatismu části českých domácností a o tom, že si chtějí držet finanční rezervu pro nenadálé potřeby.

„Nárůst objemu prostředků držených na běžných a spořících účtech v poslední dekádě ale rovněž souvisí s poklesem úrokových sazeb na termínovaných vkladech na rekordně nízké úrovně," vysvětluje Petr Teplý z Fakulty financí a účetnictví VŠE, jeden z autorů studie. 

Společně s rostoucím bohatstvím ale roste i dluhové zatížení domácností, jak je patrné z poměru spotřebních úvěrů a hyporék ke mzdám a platům. „Růst tohoto poměru z 0,14 v roce 1997 na 1,02 v roce 2017 signalizuje, že zadluženost pomáhala stimulovat ekonomický růst, ale prostor jejího dalšího růstu se postupně vyčerpává," upozornil další spoluautor studie Martin Mandel z Fakulty financí a účetnictví VŠE.

Podle studie České bankovní asociace Finanční chování domácností v ČR v teorii a praxi nicméně vklady domácností u bank v posledních dvou dekádách převyšovaly jejich bankovní úvěry, ke konci roku 2017 to bylo o 772 miliardy Kč.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232