Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

České dráhy chtějí nové vlaky za 10 miliard. Rekordní nákup mají rozhodnout už zítra

České dráhy chtějí nové vlaky za 10 miliard. Rekordní nákup mají rozhodnout už zítra

Už zítra by špičky Českých drah měly rozhodnout o největším nákupu v novodobé historii společnosti. Národní dopravce zvažuje koupi šedesáti nových vlaků pro regionální dopravu, jejichž cena by se mohla vyšplhat až na deset miliard korun. Zatím však není jasné, jak by dopravce tento obchod financoval – tím spíše, že společnost už nyní dluží okolo 30 miliard korun.

České dráhy se podle informací INFO.CZ pustily do velkých nákupů. Investice do šedesáti nových vlaků pro regionální dopravu by mohla dosáhnout až deseti miliard korun a hravě by trumfla prozatím největší nákup Českých drah – sedm Pendolin v ceně 4,5 miliardy korun.

České dráhy se zatím k případnému nákupu, využití či ceně nových vozů nechtějí vyjadřovat. „Informace z Řídicího výboru ČD budu moci komentovat až po skončení jeho jednání,“ uvedl na dotaz INFO.CZ Radek Joklík, vedoucí tiskového oddělení Českých drah.

V případě schválení nákupu se nicméně očekává, že tendr bude vyhlášen ještě letos. Ostatně, České dráhy budou letos soutěžit ostošest. Podle informací INFO.CZ by totiž měly vyhlásit tendry až za 35 miliard korun. V části těchto soutěží půjde o vlaky, v části o vozidla nezávislé trakce a částečně o nové vagóny. 

Otázka je, kdo to všechno zaplatí. V kase Českých drah je pořádná díra – celkové závazky společnosti dosahují asi 30 miliard korun a jen platba úroků z této sumy firmu vyjde na zhruba miliardu ročně. Dráhy argumentují tím, že by uzavíraly rámcové smlouvy, podle kterých by případný nákup závisel na dostupnosti peněz.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744