Česko bude muset po Trumpově „osudové“ chybě snížit závislost na Rusku, říkají čeští ekologové | info.cz

Články odjinud

Česko bude muset po Trumpově „osudové“ chybě snížit závislost na Rusku, říkají čeští ekologové

Odstoupení USA od Pařížské klimatické dohody, které tento týden oznámil prezident Donald Trump, začne platit až za čtyři roky. Podle ekologů z Hnutí DUHA a Greenpeace tudíž vůbec nelze hovořit o tom, že USA přestanou ve skutečnosti snižovat emise skleníkových plynů. „Ale je to bezesporu špatný signál pro mezinárodní spolupráci na ochraně klimatu,“ dodávají. Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o klimatu s tím, že chtějí vyjednat nové podmínky dohody. Podle Trumpa je k nim totiž současná podoba dohody nespravedlivá. Tiskový mluvčí české pobočky Greenpeace Lukáš Hrábek nicméně připomíná, že na nedávném zasedání G7 vyšlo jasně najevo, že evropské státy, Kanada a Japonsko budou společně dál pracovat na zmírnění změn klimatu. „A to ať už si o nich americký prezident myslí cokoli. Vyspělé a mocné státy se kvůli změně americké politiky a vystoupení USA z pařížské dohody nezastaví a přejdou na bezemisní energetiku. V měnícím se světě tak někdejší lídr zůstane stát sám opodál a bude sledovat, jak se mu ostatní vzdalují,” nepochybuje.

Podle programového ředitele hnutí DUHA Jiřího Koželouha je evidentní, že stávající prezident USA Donald Trump chce spolupracovat s Evropou méně než jeho předchůdce v úřadě Barack Obama. „A to nejen v ochraně klimatu. Tento fakt ještě posiluje nutnost snížit naši rizikovou závislost na fosilních palivech a tím posílit soběstačnost a bezpečnost. Trump netrump, je nejvyšší čas doopravdy rozběhnout občanské a obecní projekty čistých domácích obnovitelných zdrojů, srazit plýtvání energií i surovinami a snižovat spotřebu ropy v dopravě,“ říká Koželouh.

Klára Sutlovičová z analytického centra Glopolis pak připomíná, že klíčovou roli v řešení globálních hrozeb, ať už jde o změnu klimatu nebo například kontrolu jaderných zbraní, hraje především OSN. „Tyto problémy žádná zeď za hranicemi USA neudrží a bilaterální smlouvy jsou na ně krátké. Trump měl poslechnout svou dceru, ministra zahraničí nebo americký byznys a zůstat u jednacího stolu spolu s Čínou, Indií nebo Brazílií, které právě domlouvají nová mezinárodní pravidla pro omezení emisí,” myslí si expertka Glopolisu.

Pařížská dohoda poskytuje rámec pro globální řešení klimatické změny a podle ekologů je napsána tak, aby ji nezničil odchod ani tak silného hráče, jako jsou USA. „Ústupem USA z mezinárodní spolupráce na snižování emisí je však pro EU a ČR nyní nutnost srazit závislost na fosilních palivech ještě akutnější. Ropa, plyn i uhlí se do Evropské unie dováží převážně z Ruska a dalších nespolehlivých zemí. A jsou také příčinou smogu,“ zdůrazňují.

Pařížská dohoda si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Trumpa za to ale USA platí neférově vysokou cenu proti dalším zemím. „Tahle dohoda se méně týká klimatu a více toho, jak získávají ostatní země finanční výhody na úkor Spojených států,“ prohlásil v týdnu prezident USA.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud