Česko čeká v neděli orkán. Bude kácet stromy a strhávat střechy domů | info.cz

Články odjinud

Česko čeká v neděli orkán. Bude kácet stromy a strhávat střechy domů

Silný vítr, který na horách může dosáhnout síly orkánu, zasáhne česko v neděli a v pondělí. Podle výstrany Českého hydrometerologického ústavu může vítr učinit osobní auta neovladatelnými a zacloumat i s prázdným nákladním autem.

Velmi silný a nebezpečný jihozápadní vítr hrozí od nedělních 18:00 do pondělních 06:00 v celém Česku. V nárazech může dosahovat přechodně rychlosti 90 kilometrů za hodinu, tedy  silné vichřice. Na horách může mít vítr rychlost dokonce až 126 kilometrů za hodinu, což odpovídá orkánu. O něco slabší vítr pak zřejmě bude přetrvávat až do pondělních 18:00 téměř v celé republice kromě Jihočeského a Plzeňského kraje. V nárazech může mít rychlost až 72 kilometrů za hodinu.

Pracovníci Českého hydrometerologického ústavu doporučují lidem, aby se pokud možno nezdržovali při silných nárazech větru venku, zvláště poblíž stromů nebo starších budov, ze kterých může vítr strhnou střešní krytinu. Rovněž by se lidé neměli vydávat do hor. Hrozí také pády elektrického vedení. Ke spadlým drátům by se lidé neměli přibližovat. Lidé by také měli podle meteorologů doma zajistit okna a dveře i schovat, či upevnit volně ležící předměty, jako květináče nebo zahradní nábytek. Vítr může strhávat i jedoucí a stojící auta.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud