Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko čelí další exekuci kvůli kauze Diag Human. Lucembursko zablokovalo účty u 24 bank

Česko čelí další exekuci kvůli kauze Diag Human. Lucembursko zablokovalo účty u 24 bank

Účty České republiky v celkem 24 různých bankovních domech v Lucembursku byly zmrazeny na příkaz lucemburského vrchního exekutorského úřadu. Ke zmrazení došlo již v pátek 12. května jménem společnosti Diag Human, se kterou stát řeší spor kvůli obchodu s krevní plazmou. Podle serveru HlídacíPes.org, který aktuálních exekucích informoval, se jedná o účty ve významných nadnárodních bankách jako je Credit Suisse, Deutsche Bank, HSBC, ING, UniCredit a další. Ve prospěch firmy Čechošvýcara Josefa Šťávy může být podle severu zajištěna finanční hotovost až do výše 484,2 milionu eur.

HlídacíPes má k dispozici kompletní seznam všech 24 bank podepsaný lucemburským soudním exekutorem Carlosem Calvou. Součástí seznamu je i aktuální přesné vyčíslení sumy, podle které nyní Diag Human po Česku požaduje 13 miliard a 11 milionů korun.

V současnosti ale není jasné, zda na účtech skutečně nějaké dostupné finanční prostředky České republiky jsou. Může se totiž jednat o nevyužívané účty s minimální či nulovou hotovostí.

Podobný případ, kdy došlo k exekuci českých účtů v Lucembursku, nastal na žádost firmy Diag Human už v roce 2011. Česká republika se tehdy proti verdiktu soudu, který to umožnil, odvolala. Nynější exekuce jsou podle serveru HlídacíPes důsledkem verdiktu odvolacího soudu z konce dubna tohoto roku.

„Ministerstvo zdravotnictví se nebude vyjadřovat ke konkrétním procesním postupům s ohledem na to, že jde o živý probíhající spor. Plně ale spolupracuje se všemi institucemi, které spravují majetek v zahraničí, tak, aby byla zajištěna jeho plná ochrana,“ řekla pro server HlídacíPes mluvčí ministerstva zdravotnictví, které kauzu za Česko řeší Štěpánka Čechová.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1