Česko kvůli protiruským sankcím přišlo o 32 miliard korun. Celá EU o půl bilionu, odhadl rakouský institut | info.cz

Články odjinud

Česko kvůli protiruským sankcím přišlo o 32 miliard korun. Celá EU o půl bilionu, odhadl rakouský institut

Omezení exportu do Ruska kvůli sankcím zatím Evropskou unii podle odhadu rakouské organizace WIFO stálo 18 miliard eur (486 miliard korun) a 400 tisíc pracovních míst. Česko pak na nich tratilo více než miliardu eur. Mezi zeměmi evropské osmadvacítky šlo o čtvrtou nejvyšší částku, odhadla studie.

Větší ztráty než Česko podle  Rakouského institutu pro výzkum hospodářství (WIFO) zaznamenalo pouze Německo, které přišlo o 6,9 miliardy eur, Polsko s 1,7 miliardy eur a Francie, která registruje dopady ve výši 1,5 miliardy eur. České exportní firmy prodělaly 1,2 miliardy eur, v přepočtu více než 32,5 miliardy korun. Evropská unie jako celek potom kvůli omezení obchodu s Ruskou federací přišla o 18 miliard eur.

Ale pro srovnání: V Česku v roce 2015 dosáhla celkový výše exportu rekordních téměř 4 bilionů korun. Výše ztráty odhadnutá rakouským institutem je tak v poměru k této částce zanedbatelná.

Ztráty podle něj počítají výrobní podniky, chovatelé a pěstitelé, ale také spediční firmy. Analytici ve svém rozboru rovněž zohlednili skutečnost, že kvůli finančním ztrátám spojeným se sankcemi dochází v některých společnostech také k poklesu investic.

Protiruská exportní opatření pak mají podle studie vliv také na zaměstnanost v zemích osmadvacítky. Celkem podle rakouského institutu v Evropě kvůli sankcím údajně zaniklo 400 tisíc pracovních míst. 

V České republice, která do Ruska ale vyváží jen asi 1,5 procenta svého exportu, to podle studie bylo 29 000 míst. I zde je třeba říct, že nezaměstnanost v České republice v posledním roce setrvale klesala. Vede opět Německo, kde se sankce dotkly 97 000 pracovních pozic před Polskem se 78 000.  Francie byla se 23 000 zaměstnanci čtvrtá, Česko ji přeskočilo.

Evropská unie na svém prosincovém summitu prodloužila hospodářské sankce vůči Rusku do 31. července 2017. Opatření zakazují do Ruska vyvážet některé technologie například pro těžbu ropy, ale především omezují vstup ruských firem a bank na finanční trhy. Unie je zavedla 31. července 2014 původně na rok jako reakci na destabilizující postup Ruska v ukrajinské krizi. V září téhož roku byly zpřísněny.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud