Články odjinud

Česko letos pošle desítky milionů korun na pomoc syrským uprchlíkům na Blízkém východě

Česko letos pošle desítky milionů korun na pomoc syrským uprchlíkům na Blízkém východě

Na podporu zemí zasažených migrační krizí Česko letos v rámci programu Pomoc na místě pošle 150 milionů korun. Prvních 75 milionů nyní uvolní ministerstvo vnitra na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku a na Blízkém východě a Makedonii na posílení místního azylového řízení a ochranu hranic. Letošní rozpočet a priority programu a uvolnění první částky dnes schválila vláda. 

„I přesto, že na základě přijatých opatření Evropské unie a členských států došlo k uklidnění situace a snížení migračního tlaku do EU, není možné usnout na vavřínech a považovat otázku migrace za vyřešenou,“ uvedl k uvolnění peněz na řešení problémů s migrací ministr vnitra Lubomír Metnar.

Peníze mají pomáhat přímo v místech zdrojových a tranzitních zemí migrace, přičemž prioritními oblastmi pomoci zůstává Blízký východ, Balkán a africký region Sahel. Finanční pomoc tam jde přímo nebo prostřednictvím evropských vlád či mezinárodních organizací. Z 75 milionů korun, které nyní vnitro uvolní, je 40 milionů určeno na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku, deset milionů pro syrské uprchlíky na Blízkém východě a Makedonie v souvislosti s migračními problémy dostane od Česka 25 milionů.

 

Články odjinud