Česko letos pošle desítky milionů korun na pomoc syrským uprchlíkům na Blízkém východě | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko letos pošle desítky milionů korun na pomoc syrským uprchlíkům na Blízkém východě

Česko letos pošle desítky milionů korun na pomoc syrským uprchlíkům na Blízkém východě

Na podporu zemí zasažených migrační krizí Česko letos v rámci programu Pomoc na místě pošle 150 milionů korun. Prvních 75 milionů nyní uvolní ministerstvo vnitra na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku a na Blízkém východě a Makedonii na posílení místního azylového řízení a ochranu hranic. Letošní rozpočet a priority programu a uvolnění první částky dnes schválila vláda. 

„I přesto, že na základě přijatých opatření Evropské unie a členských států došlo k uklidnění situace a snížení migračního tlaku do EU, není možné usnout na vavřínech a považovat otázku migrace za vyřešenou,“ uvedl k uvolnění peněz na řešení problémů s migrací ministr vnitra Lubomír Metnar.

Peníze mají pomáhat přímo v místech zdrojových a tranzitních zemí migrace, přičemž prioritními oblastmi pomoci zůstává Blízký východ, Balkán a africký region Sahel. Finanční pomoc tam jde přímo nebo prostřednictvím evropských vlád či mezinárodních organizací. Z 75 milionů korun, které nyní vnitro uvolní, je 40 milionů určeno na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku, deset milionů pro syrské uprchlíky na Blízkém východě a Makedonie v souvislosti s migračními problémy dostane od Česka 25 milionů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.