Česko má nového „pana Evropu“. Stane se jím ekonom Aleš Chmelař | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko má nového „pana Evropu“. Stane se jím ekonom Aleš Chmelař

Česko má nového „pana Evropu“. Stane se jím ekonom Aleš Chmelař

Novým státním tajemníkem pro evropské záležitosti, který bude mít na Úřadu vlády na starosti politiku EU, bude ekonom Aleš Chmelař. Ve funkci vystřídá Tomáše Prouzu. Informaci přinesly Hospodářské noviny. Vláda by měla Chmelaře na pozici potvrdit na dnešní schůzi.

České zájmy v Bruselu bude hájit ekonom Aleš Chmelař. Jeho úkolem bude koordinovat postoje jednotlivých českých ministerstev a postarat se, aby země v EU vystupovala jednotně. Bude se také podílet na přípravě vrcholných jednání prezidentů a premiérů členských států EU, kam bude jezdit společně s českým ministerským předsedou.

Aleš Chmelař je ekonom. Vzdělání získal na pařížské univerzitě Sciences Po a London School of Economics. V minulosti působil v bruselském analytickém Centre for European Policy Studies. Od roku 2014 pracuje na Úřadu vlády, kde vedl Oddělení strategií a trendů EU a poté jako ředitel Odboru koordinace hospodářských politik EU. Odborně se zaměřuje na hospodářskou a měnovou politiku EU a eurozónu. Domluví se anglicky, francouzsky a německy.

V rozhovoru pro HN Chmelař uvedl, že hlavním zájmem ČR je zůstat aktivním členem unie, který se více zapojí do integrace. Velkou chybou bypodle něj  bylo, pokud by se Česká republika ocitla na okraji evropského společenství. Země by prý také měla směřovat do eurozóny. „Dva světy, Česko a Brusel, si vážně nerozumí. Ale často to je pouze kvůli tomu, že komunikují jinak, věcně takové rozdíly nejsou,“ řekl v rozhovoru.

Chmelař, který je řadovým členem ČSSD, v nepolitické funkci nahradí Tomáše Prouzu, který na Úřadu vlády skončil ke konci března. Chmelař zvítězil ve výběrovém řízení. Na rozdíl od Prouzy má bezpečnostní prověrku.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.