Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko má nového „pana Evropu“. Stane se jím ekonom Aleš Chmelař

Česko má nového „pana Evropu“. Stane se jím ekonom Aleš Chmelař

Novým státním tajemníkem pro evropské záležitosti, který bude mít na Úřadu vlády na starosti politiku EU, bude ekonom Aleš Chmelař. Ve funkci vystřídá Tomáše Prouzu. Informaci přinesly Hospodářské noviny. Vláda by měla Chmelaře na pozici potvrdit na dnešní schůzi.

České zájmy v Bruselu bude hájit ekonom Aleš Chmelař. Jeho úkolem bude koordinovat postoje jednotlivých českých ministerstev a postarat se, aby země v EU vystupovala jednotně. Bude se také podílet na přípravě vrcholných jednání prezidentů a premiérů členských států EU, kam bude jezdit společně s českým ministerským předsedou.

Aleš Chmelař je ekonom. Vzdělání získal na pařížské univerzitě Sciences Po a London School of Economics. V minulosti působil v bruselském analytickém Centre for European Policy Studies. Od roku 2014 pracuje na Úřadu vlády, kde vedl Oddělení strategií a trendů EU a poté jako ředitel Odboru koordinace hospodářských politik EU. Odborně se zaměřuje na hospodářskou a měnovou politiku EU a eurozónu. Domluví se anglicky, francouzsky a německy.

V rozhovoru pro HN Chmelař uvedl, že hlavním zájmem ČR je zůstat aktivním členem unie, který se více zapojí do integrace. Velkou chybou bypodle něj  bylo, pokud by se Česká republika ocitla na okraji evropského společenství. Země by prý také měla směřovat do eurozóny. „Dva světy, Česko a Brusel, si vážně nerozumí. Ale často to je pouze kvůli tomu, že komunikují jinak, věcně takové rozdíly nejsou,“ řekl v rozhovoru.

Chmelař, který je řadovým členem ČSSD, v nepolitické funkci nahradí Tomáše Prouzu, který na Úřadu vlády skončil ke konci března. Chmelař zvítězil ve výběrovém řízení. Na rozdíl od Prouzy má bezpečnostní prověrku.