Česko může působení Babišovy pravé ruky v Agrofertu stát 22 milionů. Faltýnek si sám dohlížel na dotace | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko může působení Babišovy pravé ruky v Agrofertu stát 22 milionů. Faltýnek si sám dohlížel na dotace

Česko může působení Babišovy pravé ruky v Agrofertu stát 22 milionů. Faltýnek si sám dohlížel na dotace

Evropská komise zjistila pochybné rozdělování dotací pro holding Agrofert donedávna vlastněný ministrem financí Andrejem Babišem. Upozornil na to server Echo24. Českou republiku to přijde na 22 milionů korun, což následně pro Českou televizi potvrdil i Státní zemědělský intervenční fond. Brusel kauzu podrobněji nekomentuje. 

„Posuzování shody pokračuje. Jsme v pravidelném kontaktu s českými úřady a očekáváme, že procedura skončí do konce dubna 2017,“ sdělila tisková služba komise.

Rovněž uvedla, že nehledě na to, co píší česká média, komise obecně dbá na práva auditovaných tím, že nezveřejňuje podrobnosti k případu do ukončení prověrky. „Neposkytujeme komentář k žádným případům, které ještě nebyly rozhodnuty,“ zdůraznila tisková služba.

Podobně se na pravidelné polední tiskové konferenci komise vyjádřil Daniel Rosario, mluvčí eurokomisaře pro zemědělství Phila Hogana. „Zůstáváme v kontaktu s odpovědnými orgány dotyčné země, v tomto případě České republiky, v průběhu celé procedury. Tato komunikace může mít různé formy a už to nebudu podrobněji komentovat,“ odpověděl Rosario na otázku, zda komise do Prahy odeslala dopis, na který se server Echo24 odvolává.

Echo24 tvrdí, že unijní prověrka ukázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů, což Evropská komise potrestala takzvanou korekcí ve formě dvou procent z přidělené částky.

Střet zájmů nastal tím, že Faltýnek byl člen představenstva holdingu a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Ten pokutu ve výši 22 milionů korun potvrdil. Experti Evropské komise zdůrazňují, že střet zájmů existuje i tehdy, pokud Faltýnek sám neudělal nic nesprávného, uvádí Echo24.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.