Česko nabídlo Bosně milion eur na posílení pohraniční policie | info.cz

Články odjinud

Česko nabídlo Bosně milion eur na posílení pohraniční policie

Česko nabídlo Bosně milion eur (25,8 milionu korun) na posílení její pohraniční policie. Částka by měla pomoci balkánské zemi v boji s migrací a přispět k zastavení uprchlíků, kteří přes bosenské území směřují dále do Evropské unie. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo zahraničí.

Český velvyslanec v Sarajevu Jakub Skalník nabídku pomoci předal ve čtvrtek bosenskému ministru bezpečnosti Draganu Mektičovi a požádal o zaslání seznamu konkrétních potřeb bosenské pohraniční policie tak, aby dar mohla schválit česká vláda. „Částka ve výši jednoho milionu eur má sloužit k posílení kapacit pohraniční policie, zejména na hranici se Srbskem, ve formě nákupu materiálu nebo vybavení,“ sdělila ČTK Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Valentová uvedla, že v Bosně se v posledním půl roce výrazně zvýšil počet migrantů,kteří do země přicestovali s využitím služeb pašeráků a chtějí pokračovat dále na území Evropské unie. Celkem podle ní do Bosny letos přišlo mezi 5000 a 6000 migranty. „Bosenská vláda již požádala partnery o pomoc při řešení této situace, neboť nemá dostatečné vlastní kapacity,“ uvedla Valentová.

Dar pro Bosnu by měl jít z rozpočtu ministerstva vnitra. To podle české diplomacie také připravuje příslušný návrh na uvolnění peněz ze svého programu Pomoc v místě. Konečné rozhodnutí ve věci bude mít vláda.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud