Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko od neděle čekají tropy. Vyvarujte se náročnějších sportům, radí meteorologové

Česko od neděle čekají tropy. Vyvarujte se náročnějších sportům, radí meteorologové

Ačkoli je teprve konec května, Česko čekají tropické teploty. V neděli se rtuť na teploměrech může letos poprvé vyšplhat nad 30 °C. Velké rozdíly ale budou mezi dnem a nocí. Noční teploty spadnou k 10 °C.

Zatímco v pátek se ještě musíme smířit s „pouhými“ 24 °C, během víkendu nastanou ideální podmínky pro milovníky horka. Sobota přinese 27 °C, v neděli se mohou teploty místy přehoupnout i přes tropickou třicítku.

Může za to jihozápadní proudění vzduchu. Oba dva víkendové dny mají být navíc jasné až polojasné. Foukat bude mírný vítr o rychlosti 2 až 6 metrů za sekundu.

Velký teplotní rozdíl bude mezi dnem a nocí. Odpolední třicítky se v pozdějších hodinách vytratí a teplota spadne k 10 °C. Nejnižší hodnoty se budou pohybovat dokonce kolem 5 °C.

Ačkoli mnohým horké počasí může po relativně studeném jaru vyhovovat, lidé by neměli zapomínat ani na své zdraví. Meteorologové doporučují vyvarovat se namáhavějším sportům. Vedra hůře snáší také starší osoby.

Tropické teploty potrvají i v následujícím týdnu. V pondělí a v úterý budou maxima dosahovat 31 °C, „třicítky“ ojediněle přetrvají až do středy.

Poté se počasí zkazí. Jasnou až polojasnou oblohu vystřídají bouřky, které přinesou mírné ochlazení. I přesto by se nejvyšší denní měly ve zbytku týdne pohybovat mezi 22 až 27 °C.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1