Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko se stále dusí smogem. Kde je situace nejhorší?

Česko se stále dusí smogem. Kde je situace nejhorší?

Českou republiku už několikátý den v řadě dusí smog. V Olomouckém a Plzeňském kraji platí kvůli špatným rozptylovým podmínkám dokonce stav regulace, kdy musí průmyslové podniky omezit výrobu. Praha už regulaci odvolala, smogová situace tu ale stále trvá. Magistrát hlavního města má proto dnes zvážit, zda by hromadná doprava mohla být v období smogu zadarmo. Do boje se smogem chce vytáhnout i plzeňský magistrát.

Smogová situace je vyhlášena vedle Prahy také v Ostravě, Karviné, Frýdku-Místku a v celém Ústeckém a Středočeském kraji. Signál regulace, kdy podniky musí omezit výrobu, platí v Plzeňském a Olomouckém kraji.

I Na plzeňském magistrátu by dnes dopoledne měl zasednout krizový štáb. Ve hře je dočasná MHD zdarma kvůli omezení individuální automobilové dopravy. Podle meteorologů je totiž většina exhalací způsobena automobily a z lokálních topenišť. Smogová situace, která na Plzeňsku platí od pátku, zůstane v regionu zřejmě celý týden.

V Olomouckém kraji se koncentrace polétavého prachu dnes ráno mírně snížily, smogová situace i regulace však nadále trvá. Výrazné zlepšení rozptylových podmínek zde meteorologové zatím neočekávají.

Ve Středočeském kraji byla dnes ráno regulace odvolána. V regionu ale dále platí kvůli znečištění vzduchu smogová situace, která byla vyhlášena již ve čtvrtek.

Český hydrometeorologický ústav dnes ráno opět vyhlásil smogovou situaci ve Zlínském kraji. Smogová situace je za leden v regionu vyhlášena již potřetí. Naposledy to bylo minulý pátek, odvolána byla v pondělí nad ránem. Poprvé platila čtyři dny od 9. ledna. Den dokonce platila i regulace, při které podniky omezují výrobu. V kraji však kromě tepláren velký znečišťovatel ovzduší není.

V místech, kde platí smogová situace, by podle ČHMÚ měli omezit pobyt venku hlavně nemocní a starší lidé či děti. Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem. Lidé by se při pobytu pod širým nebem měli zdržet zvýšené fyzické zátěže spojené s vysokou frekvencí dýchání.

Regulace se vyhlašuje, když koncentrace prachu ve vzduchu za 12 hodin překročí aspoň na polovině meteorologických stanic 150 mikrogramů na metr krychlový a zároveň se pro dalších 24 hodin nečeká pokles. Smogová situace se vyhlašuje, když koncentrace překročí 100 mikrogramů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744