Články odjinud

Česko si připomíná příchod slovanských věrozvěstů. Cyrilometodějské slavnosti vyvrcholily na Velehradě

Česko si připomíná příchod slovanských věrozvěstů. Cyrilometodějské slavnosti vyvrcholily na Velehradě

Česko dnes slaví státní svátek připomínají slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje. Jejich odkaz tradičně připomínají cyrilometodějské slavnosti na Velehradě na Uherskohradišťsku. Jedné z největších církevních událostí v zemi se každoročně účastní tisíce poutníků. Dvoudenní Dny lidí dobré vůle dnes dopoledne vyvrcholily na prostranství před velehradskou bazilikou slavnostní poutní mší svatou.

Hlavním celebrantem byl kardinál Dominik Duka, kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Mise Cyrila a Metoděje položila ve druhé polovině 9. století na Moravě základy vzniku českého státu. Přeložili biblické a liturgické texty a upravili pro slovanskou řeč písmo, vytvořili světský a církevní zákoník a dali mnoho podnětů pro zpěv, ikonografii a kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství. Cyril zemřel v roce 869 v Římě, Metoděj, který pokřtil českého knížete Bořivoje, zemřel roku 885 a byl pohřben v některém z velkomoravských kostelů.

Bratři ze Soluně, které povolal velkomoravský kníže Rostislav, přišli na Velkou Moravu na jaře roku 863. Jejich památka se původně připomínala v březnu, v roce 1863 byla pro české země a Slovensko Piem IX. stanovena slavnost na 5. července.

 

Články odjinud