Česko sužují mrazy, řidiči si musejí dát pozor. Většina krajů hlásí nebezpečí ledovky | info.cz

Články odjinud

Česko sužují mrazy, řidiči si musejí dát pozor. Většina krajů hlásí nebezpečí ledovky

Vysočina, Bruntálsko, jižní a východní Čechy, okolí Vsetína nebo třeba Olomouc. Tam všude si musí řidiči dávat pozor na namrzající vozovky. Například ve zmíněném Olomouci jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Podobně je to také v jiných regionech České republiky. Od rána o tom informuje ČTK.

Sněhové přeháňky v sobotu večer a v noci různou intenzitou zasáhly většinu území Olomouckého kraje. Hlavní silniční tahy jsou dnes ráno po chemickém posypu většinou mokré. Ve vyšších polohách kraje jsou na vozovkách zbytky rozbředlého sněhu. Méně důležité silnice v horských oblastech Jesenicka a Šumperska pokrývá slabá vrstva ujetého sněhu s posypem.

V Olomouckém kraji se ráno místy tvoří mlha, která může na chladných vozovkách namrzat. Výstraha platí například pro Prostějovsko a Šumpersko. V kopcích severně nad Olomoucí ráno mrholí a silnice tam mohou také namrzat. Pokud jde o Moravskoslezský kraj, řidiči by dnes měli být opatrní hlavně na Bruntálsku, kde jim jízdu může komplikovat mrznoucí mrholení. Místy může být i mlha. Vyplývá to z informací silničářů.

Hlavní tahy jsou v kraji holé a většinou sjízdné bez většího omezení. Na Opavsku může být nárazový vítr. Podle meteorologů bude přes den slabě sněžit a především k večeru se bude tvořit ledovka.

Také na silnicích ve Zlínském kraji se dnes ráno místy tvoří náledí. Výstraha platí hlavně pro Vsetínsko. Všechny silnice v kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Řidiči si musí dát pozor na mlhu. Náledí hrozí na Vsetínsku na silnicích první třídy i ostatních cestách. Vozovky tam jsou ráno zpravidla holé a mokré. Méně důležité silnice ve vyšších polohách pokrývá až pěticentimetrová vrstva sněhu s posypem.

Na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku jsou ráno silnice po chemickém posypu holé a mokré. Také v těchto okresech by ale řidiči měli jezdit se zvýšenou opatrností, a to i kvůli mlze.

Podobná je situace také v Jižních Čechách, kde jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření mokré, v nižších polohách leží ujetá vrstva sněhu. Vozy zimní údržby jsou podle dispečinku krajských silničářů od noci stále v terénu. Průběžně ošetřují silnice kvůli namrzající mlze. V kraji jsou teploty od minus pěti do plus jednoho stupně Celsia.

Podle meteorologů bude dnes během dne na jihu Čech přibývat oblačnosti a deště, zejména na Šumavě. Déšť může především ve východní části kraje namrzat, varují meteorologové. Nejvyšší teploty se odpoledne dostanou ke třem až šesti stupňům Celsia.

Ledovka sužuje také Vysočinu, i zde  silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy jsou mokré, někde vymrzlé. Na silnicích nižších tříd leží sníh a někde je povrch zledovatělý. Silničáři měli přes noc v terénu asi 68 vozidel údržby. Zejména kvůli mrznoucí mlze vyjíždějí stále. Odpoledne hrozí ledovka. Teploty se pohybují od minus pěti stupňů Celsia do nuly.

Podle Aleše Hubeného, dispečera krajských silničářů byla nejhorší situace na Třebíčsku a Pelhřimovsku. "Všechny silnice by měly být sjízdné, žádné problémy hlášeny nejsou," řekl Hubený.

Mrznoucí mlhy budou na Vysočině podle meteorologů i přes den, přidat se může i mrznoucí déšť a ledovka. Výstraha před ní platí od 14:00 pro Českomoravskou vrchovinu a velkou část Moravy. Na Vysočině hrozí především na Jihlavsku, Žďársku a Třebíčsku. Nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat od minus dvou do plus dvou stupňů Celsia.

Také na silnicích nižších tříd v Královéhradeckém a Pardubickém kraji dnes ráno ležela vrstva rozbředlého nebo ujetého sněhu. I tam by se řidiči měli dát pozor na mrznoucí mlhy. Odpoledne na východě Čech hrozí mrznoucí déšť s tvorbou ledovky. Teploty se dnes ráno na východě Čech pohybovaly několik stupňů pod nulou. ČTK to zjistila u silničářů a meteorologů.

Sníh leží na vedlejších silnicích například na Jičínsku nebo ve vyšších partiích Orlických hor. V Pardubickém kraji je sníh na silnicích na Žamberecku, Vysokomýtsku a na Chrudimsku v oblasti Železných hor a Třemošnicka.

Přes den se na východě Čech může podle meteorologů objevit ojediněle sněžení nebo mrznoucí mrholení, ke kterému se později odpoledne a večer od západu přidá mrznoucí déšť s tvorbou ledovky. Teploty by se měly přes den pohybovat od jednoho do čtyř stupňů Celsia.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud