Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko zasáhne silný vítr, varují meteorologové. Lidem pokazí jeden z posledních zimních víkendů na horách

Česko zasáhne silný vítr, varují meteorologové. Lidem pokazí jeden z posledních zimních víkendů na horách

V sobotu postupně zasáhne celou republiku s výjimkou východu a jihovýchodu Moravy silný vítr. V nárazech může dosáhnout až 70 kilometrů za hodinu. Večer zeslábne a během noci už bude jen mírný, uvedli meteorologové. Poryvy zkomplikují příznivcům zimních sportů jeden z posledních víkendů, kdy se můžou na horách svézt. Velké skiareály mají stále dost sněhu, menší pomalu končí sezonu.

„V sobotu ráno začne na našem území postupně od západu zesilovat západní až jihozápadní vítr. Během dne bude s výjimkou východu a jihovýchodu Moravy vát silný vítr, místy s nárazy přes 70 kilometrů za hodinu. Na západě Moravy a ve Slezsku vítr zesílí až odpoledne,“ uvedli meteorologové.

Výstraha platí od sobotních 09:00 do 22:00, a to pro všechny regiony s výjimkou Zlínského kraje a jihomoravských okresů Hodonín a Břeclav.

Vítr může dělat problémy na horách

Návštěvníci hor mají omezit túry, nechodit zejména do hřebenových partií, kde hrozí nebezpečí, a dodržovat pokyny Horské služby. Ve skiareálech ale budou poryvy nanejvýš nepříjemné a příznivci zimních sportů budou mít jednu z posledních šancí užít si zimu.

Skiareály ve vyšších polohách mají stále dostatek sněhu a hlásí dobré podmínky na lyžování. Mnoho z nich chce vydržet až do Velikonoc, přestože tento týden je poslední turnus jarních prázdnin. Níže položené malé areály jsou na tom ale hůře, někde už se nelyžuje, jinde konec sezony chystají.

Krkonošská střediska většinou problémy nemají, na sjezdovkách tam leží až 150 centimetrů sněhu. Ve SkiResortu Černá hora - Pec je v provozu přes 35 kilometrů sjezdovek, pro běžkaře je upraveno 50 kilometrů tratí. Až do Velikonoc chtějí jezdit v Harrachově a do začátku dubna pojedou Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou. Tamní areál Studenov ale zavře už tuto neděli.

V Jizerských horách je po neděli nejistý osud svahů v Bedřichově, někde už jsou vidět meze. V omezeném provozu pojede od příštího týdne také Severák v Hraběticích, Tanvaldský Špičák a rovněž Ještěd, kde vypnou Pláně a možná Skalku. Pro běžkaře ale stále zůstává sjízdná Jizerská magistrála.

V Krušných horách je kompletně v provozu Klínovec, nabízí 14 kilometrů sjezdovek. O víkendu ale ukončí provoz areál Novako na Božím Daru a Neklid čeká v příštím týdnu pokles zájmu. Na Špičáku v Železné Rudě se už od pondělí lyžuje za ceny mimosezonní. Jihočeské Lipno by chtělo provoz udržet do 2. dubna. Už teď jsou tam ale v půjčovnách vedle lyží k dostání i jízdní kola a silniční koloběžky.

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744