Česko zasype sníh. Do půlnoci napadne až 10 centimetrů a hrozí náledí, meteorologové varují | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko zasype sníh. Do půlnoci napadne až 10 centimetrů a hrozí náledí, meteorologové varují

Česko zasype sníh. Do půlnoci napadne až 10 centimetrů a hrozí náledí, meteorologové varují

Do Česka míří zima. V západní části republiky bude večer silně sněžit, do půlnoci tam může napadnout až 10 centimetrů. Sněžit podle meteorologů má i ve středních Čechách. V jižní části republiky hrozí především náledí. Asi 15 centimetrů sněhové pokrývky leží místy na horách a silný vítr v Krkonoších dopoledne zastavil lanovku na Sněžku.

Meteorologové vydali kvůli očekávanému silnému sněžení výstrahu s platností pro velkou část republiky. Týká se západních, středních i jižních Čech, Prahy, Vysočiny a Moravskoslezského kraje.

Přes naše území k východu postupuje frontální vlna a za ní proudí studený vzduch. Přes den má sněžit jen ve vyšších polohách, večer začne i v nížinách. Nejvyšší teploty přes den budou 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C, na Šumavě kolem 1 °C.

Podobné má být počasí v noci, kdy většinu území čeká sněžení nebo déšť se sněhem. Teploty se budou pohybovat kolem nuly a hrozí náledí.

Pondělí bude s velkou oblačností a s přeháňkami. Nad 400 metrů budou místy sněhové, na horách by mělo pokračovat trvalejší sněžení. Nejvyšší teploty 2 až 6 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C.

Vítr zastavil lanovku na Sněžku

Horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku v sobotu a dnes dopoledne stál kvůli silnému větru. Turisté mohli po většinu víkendu při cestě na nejvyšší českou horu využít pouze spodní úsek z Pece na Růžovou horu.

Na hřebenech Krkonoš mrzlo a od pátku napadlo několik centimetrů nového sněhu. Sníh je i v Peci pod Sněžkou.

Na hřebenech Krkonoš leží až čtvrt metru sněhu, začalo sněžit v pátek večer. Dnes na Sněžce mrzlo, teplota se pohybovala slabě pod nulou. Chladno bylo i na Luční boudě, která je v nadmořské výšce 1410 metrů.

„Dnes dopoledne jsme tu měli 3,7 stupně pod nulou, sněhu u meteorologické stanice jsme naměřili 23 centimetrů. Je to průměr, někde je to vyfoukané na trávu, jinde je naopak nafoukáno více. Začalo sněžit v pátek večer, letos je to už druhý sníh. Od pátku nasněžilo tak 15 centimetrů,“ uvedla spolumajitelka Luční boudy Klára Sovová.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.