Česko zasype sníh. Do půlnoci napadne až 10 centimetrů a hrozí náledí, meteorologové varují | info.cz

Články odjinud

Česko zasype sníh. Do půlnoci napadne až 10 centimetrů a hrozí náledí, meteorologové varují

Do Česka míří zima. V západní části republiky bude večer silně sněžit, do půlnoci tam může napadnout až 10 centimetrů. Sněžit podle meteorologů má i ve středních Čechách. V jižní části republiky hrozí především náledí. Asi 15 centimetrů sněhové pokrývky leží místy na horách a silný vítr v Krkonoších dopoledne zastavil lanovku na Sněžku.

Meteorologové vydali kvůli očekávanému silnému sněžení výstrahu s platností pro velkou část republiky. Týká se západních, středních i jižních Čech, Prahy, Vysočiny a Moravskoslezského kraje.

Přes naše území k východu postupuje frontální vlna a za ní proudí studený vzduch. Přes den má sněžit jen ve vyšších polohách, večer začne i v nížinách. Nejvyšší teploty přes den budou 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C, na Šumavě kolem 1 °C.

Podobné má být počasí v noci, kdy většinu území čeká sněžení nebo déšť se sněhem. Teploty se budou pohybovat kolem nuly a hrozí náledí.

Pondělí bude s velkou oblačností a s přeháňkami. Nad 400 metrů budou místy sněhové, na horách by mělo pokračovat trvalejší sněžení. Nejvyšší teploty 2 až 6 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C.

Vítr zastavil lanovku na Sněžku

Horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku v sobotu a dnes dopoledne stál kvůli silnému větru. Turisté mohli po většinu víkendu při cestě na nejvyšší českou horu využít pouze spodní úsek z Pece na Růžovou horu.

Na hřebenech Krkonoš mrzlo a od pátku napadlo několik centimetrů nového sněhu. Sníh je i v Peci pod Sněžkou.

Na hřebenech Krkonoš leží až čtvrt metru sněhu, začalo sněžit v pátek večer. Dnes na Sněžce mrzlo, teplota se pohybovala slabě pod nulou. Chladno bylo i na Luční boudě, která je v nadmořské výšce 1410 metrů.

„Dnes dopoledne jsme tu měli 3,7 stupně pod nulou, sněhu u meteorologické stanice jsme naměřili 23 centimetrů. Je to průměr, někde je to vyfoukané na trávu, jinde je naopak nafoukáno více. Začalo sněžit v pátek večer, letos je to už druhý sníh. Od pátku nasněžilo tak 15 centimetrů,“ uvedla spolumajitelka Luční boudy Klára Sovová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud