Česko zasypou desítky centimetrů nového sněhu | info.cz

Články odjinud

Česko zasypou desítky centimetrů nového sněhu

První větší sněžení sezóny je nejspíš tu. Meteorologové předpovídají, že na horách do dnešní půlnoci napadne až 20 centimetrů nového sněhu. Můžou se tvořit i sněhové jazyky a je v platnosti varování před náledím. To hrozí hlavně ve východní části republiky. V nižších polohách by měly být srážky smíšené či dešťové.

Vydatnější sněžení už v noci na dnešek zažili lidé v Jizerských horách nebo v Krkonoších. V Libereckém kraji připadlo až deset centimetrů. V nižších polohách se jedná o déšť se sněhem a to v kombinaci s teplotami lehce pod nulou komplikuje a zřejmě dál bude komplikovat dopravu.

Vzhledem k silnému větru se budou v polohách nad 800 metrů nad mořem místy tvořit sněhové jazyky, ojediněle i závěje.

Motoristé by neměli vyjíždět bez zimní výbavy, nutností jsou zimní pneumatiky, do hor se doporučuje přibalit i sněhové řetězy. „Vozovky a chodníky budou místy kluzké, řidiči a chodci by měli věnovat zvýšenou pozornost místním podmínkám,“ dodali meteorologové.

Varování před sněhovými jazyky se týká horských oblastí Jihočeského, Karlovarského, Plzeňského, Libereckého, Pardubického, Královéhradeckého, Ústeckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Náledí se může vytvářet v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Hlavní tahy v Libereckém kraji jsou po chemickém ošetření převážně mokré. Největší problémy měla nákladní auta hlavně v okolí kořenovského kopce na silnici 14 ze strany od Harrachova. Přes noc tam kamiony stály.

Policie uzavřela pro nákladní vozy silnici 1/56 u Bílé na Frýdecko-Místecku. Na hlavním tahu spojujícím Ostravu a státní hranice se Slovenskem ráno uvízly na zasněžené silnici v horském terénu kamiony. „Na silnici z Ostravice směrem na Bílou ráno uvízly čtyři kamiony. Už z kopce vycouvaly, komunikaci jsme ale pro nákladní vozy a návěsem uzavřeli,“ uvedla mluvčí.

V Královéhradeckém kraji pokryla silnice v noci ledovka. V severní části kraje sněžilo. Policie na kluzkých silnicích ráno řešila několik nehod. Ve Dvoře Králové nad Labem se srazil autobus s osobním autem. Na silnici mezi Hradcem Králové a Pardubicemi se při třech nehodách srazilo deset aut. Nehody se obešly bez zranění.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud