Česku hrozí odklon od západních demokracií. A Babišova vláda tomu jen stěží zabrání, obává se Znoj | info.cz

Články odjinud

Česku hrozí odklon od západních demokracií. A Babišova vláda tomu jen stěží zabrání, obává se Znoj

V souvislosti se vznikem nové vlády lze připomenout celou řadu negativních jevů, které s ní souvisejí. Najít naopak pozitivní stránky nové vlády je téměř nadlidský úkol. Přesto je legitimní se ptát, zda není koalice hnutí ANO a ČSSD přece jen o řád lepší varianta, než aliance, jejíž součástí by byla rasistická SPD. Zrovna tak lze uvažovat, zda nelze přece jen aspoň v jistém ohledu tah Hamáčka a Zimoly vnímat jako státotvorný pokus o vznik standardní demokratické vlády. O tématu jsme hovořili s politologem Milanem Znojem.

I on přiznává, že má každá mince dvě strany. Klíčová otázka přitom zní, kde brát – pokud vůbec – naději, že to celé neskončí nějakým velkým karambolem, který českou politiku vychýlí na trajektorii neslučitelnou s demokratickým politickým uspořádáním? A podle Znoje je sice menšinová vláda složená z hnutí ANO a ČSSD a podporovaná komunisty standardním řešením momentální nestability, avšak otevírá nejistou budoucnost české demokracie. A pokud jde o nejpalčivější hrozbu vývoje české politiky, má Znoj jasno. Podle něj nám hrozí odklon od západních demokracií a příklon k nacionalistické a konzervativní střední Evropě.

Zároveň je přesvědčený, že nová koalice bude sotva schopna tomuto nebezpečí čelit. „Jakkoli jsou obě strany relativně proevropské. Klíčovou otázkou tedy je, zda česká politika vůbec v sobě najde nějaké protilátky vůči rostoucímu protievropskému a konzervativnímu naladění postkomunistické střední Evropy,“ uvažuje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ. A z toho, co říká, jasně plyne, že je v danou chvíli – pokud jde o budoucnost a ony protilátky – spíše skeptický.

„České politice hrozila konfrontace bez katarze,“ tvrdí Znoj a připomíná, že Babišova formace vyhrála loňské sněmovní volby drtivě. „Nejprve se přitom zdálo, že si může vybírat, s kým bude vládnout, avšak ve sněmovně nakonec vznikla spíše patová situace. „Byli zde dva páriové, s nimiž nikdo nechtěl jednat, tedy Okamurova SPD a KSČM. A zároveň všechny tzv. demokratické strany říkaly, že budou s hnutím ANO jednat pouze za podmínky, že premiérem nebude Andrej Babiš, neboť je trestně stíhaný,“ přibližuje základní půdorys povolební konstelace Znoj.

„Tato podmínka byla navíc podpořena silným morálním rozhořčením,“ připomíná politolog. K tomu je třeba připočíst ještě nejméně dvě základní okolnosti: lednové prezidentské volby vyhrál opět Miloš Zeman, který se za Babiše opakovaně postavil a řekl, že premiérem jmenuje pouze jeho jako vítěze voleb. Zrovna tak hnutí ANO nepřipustilo jiný scénář a jednoznačně vyloučilo, že by na post premiéra nominovalo někoho jiného než svého předseda a zakladatele.

„A vzhledem k tomu, že nikdo ze stran nechtěl předčasné volby, existovaly pouze tři možnosti, jak politický pat vyřešit,“ připomíná Znoj. „Buďto delší období chaotické nestability rámované silným morálním rozhořčením stoupenců zavedených stran, anebo vládu hnutí ANO s podporou komunistů a Okamurovců, která by vzbuzovala politické obavy o osud demokracie a morální rozhořčení veřejnosti by mělo i své politické ratio,“ říká Znoj s tím, že třetí variantou bylo, že některá z tradičních stran změní názor a přidá se k hnutí ANO. Nakonec se k tomuto manévru odhodlala po vleklém vnitřním sváru sociální demokracie.

„Je to pozitivní krok v tom smyslu, že vzniká standardní menšinová vláda a budeme mít nějakou dobu na vážnou politickou diskusi o české budoucnosti. Tato vláda se bude opírat o podporu komunistů, a tak dosavadní morální rozhořčení bude pokračovat, neboť se bude opírat o antikomunismus,“ očekává Znoj. Jak jsme napsali ale v úvodu, hlavní nebezpečí pro českou demokracii podle něj leží jinde, tedy v odklonu ČR od západních demokracií a příklonu k nacionalistické a konzervativní střední Evropě.

Komunisté sahají po miliardovém vlivu. Přimknou Česko k Rusku skrz státní podniky? autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud