Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Český ekonom radil KLDR, jak privatizovat. Je tam všechno jinak, než jsem si myslel, vzpomíná

Český ekonom radil KLDR, jak privatizovat. Je tam všechno jinak, než jsem si myslel, vzpomíná

„Otec kupónové privatizace“ Dušan Tříska se dostal do týmu, který radil v Severní Koreji, jak ji transformovat. Jak k tomu přišel? A neměl problém pomáhat diktátorskému režimu? O tom všem a mnohém dalším mluvil Tříska v rozhovoru pro časopis Reflex.

 
 

Začneme chystaným summitem amerického prezidenta se severokorejským vůdcem. Vy radíte právě KLDR, jak se dobrat transformace národního hospodářství. Jak jste k tomu přišel?

Jako někdejší strůjce privatizace u nás jsem každou chvilku, stále méně často, zvaný nejrůznějšími institucemi, abych pohovořil o odstátnění hospodářství. V tomto případě to byla Evropská unie, respektive Německo, které se rozhodlo, že na Korejský poloostrov vyveze svoje sjednocovací know-how a transformaci řekněme reálného socialismu. Celý svět má teď pocit, že Severokorejci jsou na řadě. A Klaus kdysi řekl, že tam musí poslat radikálního Třísku. Tak poslali. Byli jsme tři experti, Švéd, Rakušák a moje maličkost, a měli jsme jim říct, co by s tím šlo dělat.

Teď jste mi z ruky vyrazil otázku, zda nemáte etický problém pomáhat diktátorskému režimu s koncentráky pro jeho odpůrce?

Podívejte, při mých návštěvách Severní Koreje jsem byl u vytržení, jak je tam všechno jinak, než jsem si myslel. Na letišti vám sice odeberou mobil a prošacují vás, ale pak se dostanete do míst a do prostředí, kde fakt nemáte pocit, že jste v koncentráku. Ale ještě k tomu mému poradenství: následně se někdejší jihokorejský velvyslanec v ČR rozhodl, že v těch debatách budeme pokračovat, a vytvořil skupinku, ve které byli lidi jako Jiří Rusnok, Jan Fischer, Saša Vondra, já. Občas jsme se scházeli a vysvětlovali mu, že sjednocování obou Korejí à la Německo je problém – i tam to byl a ještě je ohromný problém. A také, že se budou potýkat s minulostí Severokorejců, s vyřizováním účtů se starými strukturami. Když jsme začali, tak pan velvyslanec pravil cosi jako „my je všechny pošleme do Haagu, k soudu pro lidská práva“. Já na to: „Pozor, je jich pětadvacet miliónů a tahle metoda likvidace starých struktur se například v Iráku strašně nepovedla“. Když jsme se sešli naposledy, tak jsem se k tématu vrátil a od něj slyším, že už to není aktuální. Ty struktury jsou prý už za vodou, mají svoje eseróčka. Jinými slovy, proces transformace tam probíhá úplně jinak, než my si představujeme.

Celý rozhovor s Dušanem Třískou si přečtěte v tištěném Reflexu.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1