Český průmysl i občané na klimatických změnách prodělávají, řekl na eventu INFO.CZ Skalka | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Český průmysl i občané na klimatických změnách prodělávají, řekl na eventu INFO.CZ Skalka

Český průmysl i občané na klimatických změnách prodělávají, řekl na eventu INFO.CZ Skalka
 

Kdyby Česká republika ze dne na den přestala vyrábět elektrickou energii z fosilních paliv, na globální emise CO2 by to mělo jen minimální vliv. „V ročním úhrnu by emise klesly o 0.16 procenta, to by například Čína vyprodukovala za dva dny,“ řekl na eventu zpravodajského serveru INFO.CZ týkajícího se klimatických změn Michal Skalka, ředitel společnosti Sev.en Commodities.

„Na klimatických změnách vydělává spousta lidí, prodělává na ní však český průmysl,“ uvedl během své úvodní řeči ředitel společnosti Sev.en Commodities Michal Skalka.

Podle Skalky není možné klimatické změny zastavit, má však má smysl snažit se vliv změn omezovat. "Energetika není ten hlavní problém, navíc Česko jednoduše uhelné elektrárny ještě deset až dvacet let jednoduše potřebovat bude," je přesvědčený Skalka.

Minimální vliv České republiky na klimatickou změnu zasadil do jiné perspektivy vedoucí energetické kampaně neziskové společnosti Greenpeace Jan Rovenský. Podle něj se sice Česká republika na globálním oteplování podílí celkově minimálně, nicméně v přepočtu na hlavu nám globálně patří deváté místo. 

"Například Čína má v přepočtu na hlavu emise 7.6 tuny na hlavu, v Česku máme 9.4 produkce CO2 na hlavu. A to ještě velká míra čínské produkce zboží, které emise CO2 způsobuje, míří do Evropy," uvedl Rovenský. Ten rovněž zmínil poslední trendy bank a pojišťoven, které začínají odstupovat od financování uhelného byznysu. 

"To mi přijde úsměvné," reagoval Skalka. "Oba se totiž myslím shodneme na tom, že uhlí v energetickém mixu zkrátka ještě deset až dvacet let budeme potřebovat, přitom už nyní zde vidíme takovéto násilné snahy."

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.