Český průmysl i občané na klimatických změnách prodělávají, řekl na eventu INFO.CZ Skalka | info.cz

Články odjinud

Český průmysl i občané na klimatických změnách prodělávají, řekl na eventu INFO.CZ Skalka

Český průmysl i občané na klimatických změnách prodělávají, řekl na eventu INFO.CZ Skalka
 

Kdyby Česká republika ze dne na den přestala vyrábět elektrickou energii z fosilních paliv, na globální emise CO2 by to mělo jen minimální vliv. „V ročním úhrnu by emise klesly o 0.16 procenta, to by například Čína vyprodukovala za dva dny,“ řekl na eventu zpravodajského serveru INFO.CZ týkajícího se klimatických změn Michal Skalka, ředitel společnosti Sev.en Commodities.

„Na klimatických změnách vydělává spousta lidí, prodělává na ní však český průmysl,“ uvedl během své úvodní řeči ředitel společnosti Sev.en Commodities Michal Skalka.

Podle Skalky není možné klimatické změny zastavit, má však má smysl snažit se vliv změn omezovat. "Energetika není ten hlavní problém, navíc Česko jednoduše uhelné elektrárny ještě deset až dvacet let jednoduše potřebovat bude," je přesvědčený Skalka.

Minimální vliv České republiky na klimatickou změnu zasadil do jiné perspektivy vedoucí energetické kampaně neziskové společnosti Greenpeace Jan Rovenský. Podle něj se sice Česká republika na globálním oteplování podílí celkově minimálně, nicméně v přepočtu na hlavu nám globálně patří deváté místo. 

"Například Čína má v přepočtu na hlavu emise 7.6 tuny na hlavu, v Česku máme 9.4 produkce CO2 na hlavu. A to ještě velká míra čínské produkce zboží, které emise CO2 způsobuje, míří do Evropy," uvedl Rovenský. Ten rovněž zmínil poslední trendy bank a pojišťoven, které začínají odstupovat od financování uhelného byznysu. 

"To mi přijde úsměvné," reagoval Skalka. "Oba se totiž myslím shodneme na tom, že uhlí v energetickém mixu zkrátka ještě deset až dvacet let budeme potřebovat, přitom už nyní zde vidíme takovéto násilné snahy."

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud